4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Naukowcy stworzyli zmutowane osy z czerwonymi oczami

20 Kwi 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside stworzyli osy-mutanty z czerwonymi oczami. Badacze chcieli w ten sposób wykazać skuteczność edycji genomu z wykorzystaniem technologii CRISPR – zobaczcie, jak wygląda świat widziany oczami osy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Technologia ta pozwoliła naukowcom dodać do organizmu os RNA i białka, które zmieniły pewną część ich DNA. Dla osiągnięcia widocznych wyników, eksperci wybrali do swojego eksperymentu geny zmieniające barwę oka. Badacze chcieli w ten sposób udowodnić, że technologia edycji genów może być stosowana nawet na tak małych stworzeniach. Ostatecznym celem było jednak lepsze poznanie genetyki owadów, którą można wykorzystać do poszukiwania nowych sposobów ochrony roślin lub powstrzymywania rozprzestrzeniania się chorób takich jak malaria.

W trakcie eksperymentu, naukowcy musieli ręcznie zedytować setki jaj, aż w końcu udało im się stworzyć nowy rodzaj genetycznie zmodyfikowanych os.

„Było to technicznie trudne, ponieważ jaja osy mają tylko ćwierć wielkości ziarna ryżu i znajdują się w nieco większym woreczku. Polegało to na tym, że wyciągaliśmy małe jajko z większego jajka, a następnie ostrzykiwaliśmy je składnikami, aby zmutować DNA, po czym umieszczaliśmy je w większym jajku, aby rozwinęło się”

– powiedział profesor Omar Akbari z University of California w Riverside.

„Musieliśmy użyć bardzo, bardzo drobnej igły oraz mikroskopu i indywidualnie ostrzykiwać setki zarodków, ale w końcu stworzyliśmy protokół, który można wykorzystać do wycinania DNA i pokazaliśmy, że ta metoda naprawdę działa. Do wykonywania tego zadania potrzeba naprawdę stabilnej dłoni i dużo cierpliwości w mikro manipulacji, której można się po pewnym czasie nauczyć”

– dodał Akbari.

„Ich duże, czerwone oczy są bez wątpienia czymś, czego nie chciałbyś przegapić”

– podsumował naukowiec.

Kolor oczu zmienił się z czarnego na czerwony, poprzez zastosowanie techniki korygowania genu CRISPR, dając uderzający przykład tego, czego może dokonać współczesna nauka.

W przyszłości, naukowcy planują wykorzystać edytowanie genomu, aby badać cechy szczególne os, takie jak np. zdolność samców do wydawania na świat tylko i wyłącznie męskiego potomstwa.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Independent

Zdjęcie: The Independent

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze