4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy to prawda, że nieatrakcyjni znajomi sprawiają, że stajemy się piękniejsi?

04 Paź 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Badacze z Royal Holloway University w Londynie udowodnili, że na postrzeganie atrakcyjności konkretnego człowieka, wpływa piękno tych, którzy się obok niego znajdują – dowiedzcie się, jak posiadanie psa wpływa na atrakcyjność mężczyzn. Zjawisko to nosi nawet swoją nazwę – „efekt brzydkiego przyjaciela”. Wyniki badań, których głównym autorem jest psycholog Nicholas Furl, zostały opublikowane w czasopiśmie Psychological Science.

W trakcie eksperymentu uczestnicy zostali poproszeni o ocenę atrakcyjności osób przedstawionych na zdjęciach, a następnie o ocenę tych samych ludzi, ale ukazanych w towarzystwie nieatrakcyjnych osób. Okazało się, że ocena tej samej osoby w drugim przypadku była zależna od atrakcyjności osób znajdujących się w jej pobliżu.

„Do tej pory sądziliśmy, że poziom atrakcyjności danej osoby jest stały. Jeśli zobaczyłeś dziś zdjęcie George’a Clooneya i stwierdziłeś, że jest przystojny, ocenisz go tak samo dobrze, jeśli spojrzysz na jego zdjęcie jutro. Jednak ta praca pokazuje, że ludzie, z którymi przebywamy, mają silny wpływ na to, jak bardzo atrakcyjni wydajemy się być w oczach innych. Odkryliśmy, że obecność brzydkich osób w towarzystwie znacznie wpływa na postrzeganie atrakcyjności ludzi” – powiedział główny autor pracy Nicholas Furl.

Mówiąc wprost – jeśli otaczamy się mniej atrakcyjnymi znajomymi, w oczach innych wydajemy się być bardziej atrakcyjni. Naukowiec uważa, że jego praca może być przydatna w kampaniach reklamowych lub w przewidywaniu zachowań różnych grup społecznych.

Wcześniejsze badania wykazały, że atrakcyjna dziewczyna otoczona mniej urodziwymi koleżankami, zwiększa swoje szanse na poznanie wymarzonego partnera. Nowe badania to potwierdzają.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Telegraph

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze