4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy ujawnili prawdziwy powód, dla którego ludzie uprawiają seks

10 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Istnieje wiele powodów, dla których warto uprawiać seks (nawet codziennie). Oczywiście robimy to przede wszystkim po to, aby się rozmnażać. W końcu od tego zależy w pierwszej kolejności przetrwanie gatunku. Ale przecież nie tylko ludzie uprawiają seks, kopulacja charakterystyczna jest dla wielu innych gatunków. Z punktu widzenia ewolucji jest to jednak bardzo niepraktyczny sposób przedłużania gatunku. Wymaga wiele energii, wymaga wielu miesięcy aby stworzyć nowego osobnika oraz wymaga oraz wymaga dwóch przedstawicieli odmiennej płci. Czy nie prościej byłoby to załatwić np. przez podział (jak bakterie)?

Takie pytanie zadała sobie grupa naukowców ze Stirling University. Aby na nie odpowiedzieć przeprowadzili serię testów na pchłach wodnych. Organizmy te idealnie nadawały się do takich badań, ponieważ rozmnażają się one zarówno płciowo, jak i bezpłciowo. Pozyskano więc przedstawicieli obydwu tych „szkół rozmnażania się”. W kolejnym kroku wystawiono je na działanie różnych pasożytów. W ten sposób odkryto, że grupa rozmnażająca się płciowo była znacznie bardziej odporna niż ta, która rozmnażała się przez podział.

Powodem takiego stanu rzeczy jest różnorodność genetyczna. Podczas gdy w grupie rozmnażającej się bezpłciowo mieliśmy do czynienia z niemal identycznymi kopiami osobników, tak w grupie rozmnażającej się płciowo sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej. Dzięki temu eksperci doszli do wniosku, że jedną z ewolucyjnych przyczyn powstania czegoś takiego, jak rozmnażanie płciowe, mogła być właśnie ochrona przed pasożytami.

Jeśli jednak zastanawiacie się również, dlaczego ludzie uprawiają seks oralny, to zajrzyjcie do jednego z naszych poprzednich wpisów.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze