4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy ustalili, w jakim miesiącu przypada szczyt zgonów

22 Sty 2016
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Wiecie już, w jakim miesiącu najczęściej dochodzi do rozstań, ale czy potraficie powiedzieć, w jakim miesiącu odnotowuje się największą liczbę zgonów? Jak pokazują statystyki, niskie temperatury i długa noworoczna przerwa urlopowa, mogą stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie. Według danych dotyczących śmiertelności populacji, zebranych w większości krajów świata, styczeń plasuje się na pierwszym miejscu pod względem liczby zgonów, w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku. Jak się już zapewne domyślacie, dzieje się tak nie bez przyczyny.

Pomimo przerwy świątecznej i przyjemnej zimowej aury, zdaniem naukowców, styczeń jest najbardziej przygnębiającym miesiącem w całym roku. Zazwyczaj w styczniu, wiele osób martwi się, jak wiele wydało pieniędzy w okresie świątecznym i kalkuluje wydatki na kolejnych kilka miesięcy. Większość z nas pesymistycznie podchodzi również do perspektywy dosyć odległego lata, na którego nadejście trzeba jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy. Stanowisko naukowców potwierdza wielu psychologów. Według nich, styczeń to okres „niezrealizowanych oczekiwań”. Ludzie w tym czasie często tracą motywację i chęć do działania oraz dokucza im pesymistyczny nastrój. Wiele osób spodziewa się, że nowy rok przyniesie nowe, pozytywne zmiany w ich życiu, ale nie zawsze tak się dzieje. Jak się okazuje, duże znaczenie ma tu również genetyka i nastawienie psychiczne.

Dodajmy, że to właśnie w styczniu przypada najbardziej przygnębiający dzień roku, nazywany „Blue Monday”, który obchodzony jest w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia (w tym roku wypada on w najbliższy poniedziałek 25 stycznia). Skąd właściwie wziął się ten dzień? Termin ten został wprowadzony w 2005 roku przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, który wyznaczył go przy pomocy wzoru matematycznego, w którym uwzględnił on kilka różnych czynników: meteorologiczne (styczniowe dni są bardzo zimne i krótkie, rzadko świeci w nich słońce), psychologiczne (poczucie nietrzymania się swoich noworocznych postanowień) oraz ekonomiczne (związane z zasobnością naszych portfeli – czas tuż po świętach jest to okres, kiedy musimy spłacić kredyty, które zaciągnęliśmy, by kupić świąteczne prezenty). Styczeń to również pora, kiedy do poradni psychologicznych zgłasza się najwięcej zdesperowanych osób, szukających wsparcia ze strony specjalistów.

Zdaniem ekspertów, choroby także są dla nas bardziej niebezpieczne w miesiącach zimowych.

„Stan zapalny może być nas śmiertelny. Przewlekłe zapalenie powoduje liczne uszkodzenia w całym organizmie i odgrywa ważną rolę w chorobach serca, cukrzycy typu 1 i zapaleniu stawów. Zauważyliśmy wzrost nowych przypadków cukrzycy typu 1 w styczniu. Choroba serca także jest znacznie bardziej niebezpieczna w miesiącach zimowych” – powiedział w rozmowie z „The Daily Mail” John Todd, profesor genetyki medycznej na Uniwersytecie w Cambridge, który bada sezonowe zmiany genów.

Dane opublikowane przez British Heart Foundation pokazują, że w styczniu odnotowuje się również znacznie więcej zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca. Co więcej, w 2012 badania przeprowadzone przez Harvard University pokazały, że poziom złego cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów we krwi związanych z chorobą serca) osiąga swój szczyt w styczniu, a najniższe jego poziomy odnotowuje się w miesiącach letnich (czerwcu, lipcu, sierpniu).

Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „American Social Review”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Daily Mail

Zdjęcie: Medicaldaily

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze