4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy usunęli wspomnienia za pomocą światła

03 Mar 2015
MÓZG
autor: Marek Pawelczyk

Dla osób cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego), złe wspomnienia mogą bardzo przeszkadzać w codziennym życiu; epizodyczne wspomnienia konkretnych miejsc, osób czy zdarzeń wyzwalają paraliżujący strach. Naukowcy odkryli jednak sposób wykrywania konkretnych wspomnień u myszy i usuwania ich za pomocą światła, co oznacza, że stany typu PTSD mogą pewnego dnia całkowicie zniknąć. Co więcej, udowodnili 40-letnią teorię o tym jak przetrzymywane i odzyskiwane są epizodyczne wspomnienia. Badanie kierowane było przez Kazumasa Tanaka i Briana Wiltgen z Uniwersytetu Kalifornijskiego, a wyniki opublikowano w czasopiśmie Neuron.

Od lat 70. neurolodzy wierzyli, że epizodyczne wspomnienia są przetrzymywane i odzyskiwane z różnych miejsc mózgu. Interakcje pomiędzy korą mózgową i hipokampem muszą być idealne zgrane, aby wyciągnąć wspomnienia z mentalnego dysku twardego, aby mózg mógł ponownie je przeżyć. Jednak niemożliwe było przetestowanie tego z ówczesną technologią.

„Teoria głosi, że nauka składa się na przetwarzanie informacji w korze mózgowej, a hipokamp reprodukuje wzór aktywności podczas odzyskiwania danych, co pozwala na ponowne ‚przeżycie’ wydarzenia w mózgu”, powiedział Wiltgen.

Aby zrozumieć jak do tego dochodzi, naukowcy skorzystali z optogenetyki, która pozwala na badanie aktywności nerwowej światłem. Badanie przeprowadzono na komórkach nerwowych myszy, które zostały genetycznie zmodyfikowane, aby emitowały zielone fluorescencyjne światło, gdy są aktywne. Fluorescencja pozwalała na śledzenie w jaki sposób tworzone są wspomnienia w mózgach myszy.

Co więcej, komórki nerwowe mogły być wyłączane i włączane za pomocą światła z kabla światłowodowego skierowanego do mózgu.

Następnie, naukowcy potrzebowali myszy o złych wspomnieniach do badania. Chociaż myszy są zwykle bardzo ciekawskie i uwielbiają zwiedzać nowe miejsca, postanowili lekko razić prądem myszy w jednej z klatek, aby myszy wiązały to miejsce ze złymi wspomnieniami. Zamiast radośnie biegać w klatce w których zostały porażone prądem, myszy wyłączały się i stały w miejscu.

Fluorescencyjne komórki pozwoliły badaczom zlokalizować odpowiednie komórki w korze mózgowej i hipokampie, które powiązane były z nauką i przypomnieniem sobie tych strasznych doświadczeń. Gdy te komórki w hipokampie były wyłączane światłem, myszy nie były w stanie przypomnieć sobie dlaczego bały się tej klatki. Jednak wyłączanie innych komórek w hipokampie nie wpłynęło na te wspomnienia. Ten ostatni krok był szczególnie ważny i potwierdził ich teorię.

„Sama kora mózgowa nie jest w stanie tego zrobić, potrzebuje do tego jeszcze hipokampu”, powiedział Wiltgen. „To było główne założenie w naszej dziedzinie od wielu lat, a dane Kazu dają nam pierwsze rzeczywiste dowody, że to prawda”.

Chociaż mało prawdopodobnym jest, żebyśmy mogli odtworzyć scenariusz maszyny usuwającej wspomnienia z Zakochanego bez pamięci, zweryfikowanie w jaki sposób wspomnienia są przetrzymywane i odzyskiwane może otworzyć możliwość leczenia osób, które cierpią na utratę pamięci lub PTSD.

 
Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze