4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy wykazali, że nauka języka rozpoczyna się już w łonie matki

13 Lis 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców, noworodki już od pierwszych dni życia noszą piętno języka, jakim posługują się ich rodzice. Wyniki sugerują, że niemowlęta podłapują elementy swojego przyszłego języka ojczystego już w łonie matki, a już na pewno na długo przed gaworzeniem.

„Najbardziej zaskakującym odkryciem tego badania jest to, że noworodki są w stanie wydawać z siebie różne melodie płaczu, ale wolą wzory melodii typowe dla języka, jaki słyszały w tle podczas swojego życia płodowego w ostatnim trymestrze”

– mówi Kathleen Wermke z Uniwersytetu w Würzburg w Niemczech.

Ludzkie płody są w stanie zapamiętywać dźwięki z zewnątrz od trzeciego trymestru ciąży. Noworodki preferują głos swojej matki od innych głosów i odczuwają emocjonalną wartość przekazywaną dzięki intonacji „języka matczynego”. Choć wcześniejsze badania wykazywały już, że wystawianie noworodków na język ojczysty wpływa na produkcję dźwięków, to naukowcy uważali, że dzieje się to dużo później. Obecne badania wykazują jednak, że wcale tak nie jest.

Zespół Kathleen Wermke przeanalizował płacz 60 zdrowych noworodków w pierwszych pięciu dniach życia. 30 noworodków pochodziło z rodzin francuskojęzycznych, a 30 z rodzin niemieckojęzycznych. Analiza wykazała różnice w melodii płaczu dzieci, mające związek z językiem ojczystym ich matek. Francuskie noworodki miały tendencję do płaczu we wznoszącym konturze melodycznym, podczas gdy niemieckie noworodki miały tendencję do płaczu w opadającym konturze melodycznym.

Najnowsze dane ukazują, jak wcześnie język ojczysty wywiera wpływ na dzieci. Wcześniej naukowcy twierdzili, że dzieci potrafią imitować dźwięki wydawane przez osoby dorosłe dopiero od 12 tygodnia życia. Naukowcy tłumaczą, że umiejętność naśladowania dźwięków jest zależna od kontroli narządów mowy i jest fizycznie niemożliwa u dużo młodszych dzieci.

„Imitacja konturu melodycznego jest natomiast zależna od koordynacji mechanizmów oddechowych i nie jest ograniczana dojrzałością narządów mowy”

– mówią eksperci.

„Noworodki bardzo chcą zwrócić na siebie uwagę matki poprzez naśladowanie jej, a kontur melodyczny jest jedyną rzeczą, jaką są w stanie naśladować. Tłumaczy to, dlaczego imitacja konturu melodycznego występuje już w tak wczesnym wieku”

– dodają badacze.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Daily

Zdjęcie: Science Daily

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze