4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy wykazali, że psychopaci mają gorszy węch

04 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Pamiętacie Grenouille’a – mordercę o wrażliwym powonieniu z powieści Patricka Suskinda„Pachnidło”? Najnowsze badanie australijskich naukowców wykazało, że poza literacką fikcją, postać ta nie miałby racji bytu, ponieważ jedną z charakterystycznych cech psychopatów jest… bardzo słaby węch – czy ludzie wyczuwają strach za pomocą węchu?

Psychopatia, a poprawniej – osobowość antyspołeczna, nie ma dobrej prasy. I trudno się dziwić, skoro jej sztandarowe cechy to chłód emocjonalny, brak empatii, skłonności do manipulowania innymi i aspołeczne zachowanie. Naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Australii przebadali ponad 70 osób w wieku studenckim, które w testach psychologicznych wykazywały cechy psychopatyczne. Okazało się, że poza podobnymi cechami osobowości, grupę tę łączyło coś jeszcze – wszyscy słabo wypadli w testach na rozpoznawanie i różnicowanie zapachów.

Dzięki temu nietypowemu odkryciu, naukowcy nie tylko poznali kolejną cechę pomocną w diagnozie osobowości antyspołecznej, ale też zbliżyli się do ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy osobowość antyspołeczna ma związek z uszkodzeniem mózgu. Zaburzone u psychopatów funkcje przewidywania i planowania, przestrzegania norm społecznych i kontroli impulsów, są bowiem zlokalizowane w przedniej części mózgu, bardzo blisko miejsca, gdzie znajduje się nasz ośrodek węchu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Chemosensory Perception”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze