4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy wynaleźli substancję, która zapewnia opaleniznę – bez ekspozycji na słońce!

16 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z University of Massachusetts odkryli substancję, która pomaga zapewnić opaleniznę – bez ekspozycji na słońce – czy filtry UV gwarantują nam bezpieczne opalanie? Póki co, związek został przetestowany jedynie na myszach oraz na fragmentach ludzkiej skóry. Lekarze mają nadzieję, że w przyszłości pomoże on w walce z rakiem skóry, poprzez utrzymywanie ludzi z dala od szkodliwego promieniowania ultrafioletowego (UV). Szczegółowy raport z badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Cell”.

Przedmiotem badań był gen MC1R, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny w skórze. Gen ten, poprzez ekspozycję na światło słoneczne, wyzwala kaskadę reakcji, które powodują, że komórki skóry produkują melaninę. W trakcie eksperymentów, badacze odkryli, że pewna substancja – indukowana przez sól kinaza (SIK), zdolna jest do sztucznego wytwarzania procesów produkcji melaniny w skórze.

W eksperymentach z kawałkami ludzkiej skóry i żywymi myszami, wykazano, że związek ten prowadzi do wytworzenia opalenizny, która zaczęła zanikać po około dwóch tygodniach. Naukowcy twierdzą, że nowa substancja jest zdolna nadać opaleniznę niemal wszystkim typom skóry. Eksperci wierzą, że wykorzystanie tej substancji pomoże zapobiec chorobom onkologicznym skóry, spowodowanym przez ekspozycję na promieniowanie UV.

„To nie jest fałszywa, tylko prawdziwa opalenizna. I w ogóle nie potrzebuje ona słońca”

– powiedział profesor David Fischer, dermatolog w Massachusetts General Hospital w Bostonie, który był głównym autorem badania.

„Jest to wyraźnie lepsze rozwiązanie niż promieniowanie UV. Mówimy tu potencjalnie o milionach młodych ludzi, którzy każdego roku korzystają z solarium”

– stwierdził Jerod Stapleton, naukowiec behawioralny z Rutgers Cancer Institute of New Jersey w New Brunswick.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: ScienceMag

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze