4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy z Lublina opracowali preparat, który niszczy raka płuc nawet w 80%

06 Paź 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Od czasu do czasu dzieje się w granicach naszego kraju coś, czym naprawdę warto się pochwalić. Jako przykład można tutaj śmiało podać wielki sukces polskich lekarzy i ich przełom w medycynie, czy choćby fakty wynalezienia przez polskich naukowców cieczy twardszej od stali. Dzisiaj postanowiliśmy poinformować Was o kolejnym przełomie. Tym razem naukowcy postanowili zdziałać coś w kwestii raka płuc. Konkretnie byli to naukowcy z Lublina, a jeszcze bardziej konkretnie z Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz z Uniwersytetu Medycznego.

Dr hab. Marta Fiołka (UMCS) we współpracy z prof. dr hab. n. farm. Jolantą Rzymowską (UM) wspólnie opracowały preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy Denrobaena veneta, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuc A549 w 75-80%! To naprawdę świetna wiadomość. Dodatkowo warto dodać, że Urząd Patentowy RP wydał pozytywną decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: „Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”.

Płyn uszkadza komórki nowotworowe nie uszkadzając jednocześnie zdrowej tkanki. Komórki nowotworowe ginęły w wyniku apoptozy – programowanej śmierci komórek. Potwierdzono już cytotoksyczne działanie preparatu na poziomie in vitro. Obecnie trwają dalsze badania nad płynem. Mają one m.in. na celu określenie struktury związków wchodzących w jego skład.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: UMSC – Facebook

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze