4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Nie ma tendencji do posiadania lepiej rozwiniętej lewej lub prawej półkuli mózgu

17 maja 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Zawsze myślałeś o sobie, że jesteś logiczny, racjonalny i zwracasz uwagę na szczegóły? Innymi słowy, masz dominującą lewą półkulę mózgu – przeczytajcie o 6 mitach na temat mózgu, w które nadal wierzymy. Ok, może i jesteś porządnicki, ale najnowsze badania wskazują, że nie ma to nic wspólnego z Twoim mózgiem…

Naukowcy spędzili dwa lata badając lateralizację funkcji mózgu, czyli procesów mentalnych, które wyspecjalizowane są w tylko jednej półkuli mózgu. Przeanalizowali oni zdjęcia mózgu 1011 ludzi w wieku od 7 do 29 lat.

„Każdy powinien zrozumieć typy osobowości przypisane do terminów lewo-mózgowy i prawo-mózgowy i jak odnoszą się one do jego lub jej osobowości. Jednak nie widzimy wzorów, gdzie lewo- czy prawo-mózgowa sieć neuronów jest lepiej połączona. Możliwe jest, że typy osobowości nie mają kompletnie nic wspólnego z tym, czy jedna z półkul mózgu jest bardziej aktywna, silniejsza, dominująca czy lepiej połączona”

– powiedział w oświadczeniu dla prasy badacz z University of Utah, Jared Nielsen.

Jedno jest jednak pewne, jeśli chodzi o źródła cech osobowości w mózgu: niektóre funkcje mózgu faktycznie zachodzą w konkretnej półkuli mózgu.

„Jest prawdą, że niektóre funkcje mózgu są zlokalizowane w jednej lub drugiej półkuli mózgu. Język jest zazwyczaj po lewej stronie, skupienie uwagi po prawej, ale ludzie nie mają tendencji do posiadania lepiej rozwiniętej lewej czy prawej półkuli mózgu”

– twierdzi główny autor badań, Jeff Anderson w oświadczeniu dla prasy.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Beautifulnow

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze