4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

„Nie pal bo nie urośniesz”! Czy palenie papierosów rzeczywiście hamuje wzrost?

19 maja 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Paliliście papierosy za młodu? Oczywiście to zły nałóg i żaden nastolatek nie powinien tego robić, jednak życie jest jakie jest i wszystko wygląda nieco inaczej. Wszyscy znajomi „puszczają dymka” w szkole na przerwie. Jeśli więc też chcemy być „fajni” to nie powinniśmy im odmawiać, kiedy częstują nas jednym papierosem. W końcu po jednym przychodzi drugi, trzeci, dziesiąty, dwudziesty aż w końcu decydujemy się na zakup własnej paczki. Wtedy wszystko idzie już z górki – nałóg gotowy. Kiedy ktoś starszy zobaczy osobę małoletnią z papierosem w ustach, bardzo często raczy takiego delikwenta komentarzem w stylu „nie pal bo nie urośniesz”. Ile jednak prawdy jest w tym powiedzeniu? Czy rzeczywiście palenie papierosów może wpłynąć na nasz rozwój?

Okres dojrzewania jest bardzo ważnym czasem w życiu każdego człowieka. Wiele części naszego ciała rozwija się w tym okresie czasu, a więc to własnie od tych kilku lat zależy, jak będziemy wyglądać w przyszłości. Niestety papierosy nie wpływają pozytywnie na ten cały proces. Weźmy pod uwagę ot choćby zwiększoną ilość dwutlenku węgla w krwiobiegu. Kiedy jest tam więcej dwutlenku węgla, to automatycznie robi się mniej tlenu. Chyba wszyscy dobrze wiedzą, jak ważny jest tlen dla prawidłowego rozwoju ciała. Niewystarczająco dotlenione tkanki rozwijają się przecież w nieprawidłowy sposób. Palenie dodatkowo sprawia, że nasz metabolizm działa nieco wolniej, a nawet nasze rany nie goją się tak szybko, jak u ludzi, którzy nie palą.

W tym miejscu warto również przypomnieć o pewnych badaniach. Brały w nich udział dwie grupy nastolatków – dziewczyny, których było 471 oraz chłopcy, których było 450. Naukowcy monitorowali rozwój nastolatków przez 5 lat z rzędu. Część osób badanych paliła regularnie papierosy, część popalała sporadycznie, a część nie paliła wcale. Wyniki badań jasno pokazały, że w grupach palących nastolatkowie rozwijali się w gorszy sposób. Ich wzrost również nie przebiegał prawidłowo. Co jednak najciekawsze różnice łatwiej było zauważyć wśród chłopców niż wśród dziewczyn.

Widzimy więc, że powiedzenie ma w sobie sporo prawdy. A więc jeśli jesteś w okresie dojrzewania, to „nie pal bo nie urośniesz”. Jeśli jesteś już dorosły, to też nie pal – to szkodzi zdrowiu.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NCBI

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze