4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Nie uwierzycie, co lekarze znaleźli wewnątrz nowotworu jajnika pewnej 16-letniej dziewczyny

09 Sty 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Praca lekarza bywa często pełna niespodzianek. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy to w ciele człowieka mogą oni znaleźć coś, co teoretycznie nie powinno się tam znajdować. Dobrym przykładem tego typu zdarzenia jest historia, w której to lekarze znaleźli 2 kilogramowy płód w ciele 92-latki. Tym razem przytoczymy Wam niemniej niesamowite zdarzenie. Jego świadkami byli lekarze z Japonii, którzy przeprowadzali pozornie nieskomplikowaną operację usunięcia wyrostka robaczkowego 16-letniej dziewczynie.

Na początku wszystko przebiegało bez zbędnych niespodzianek, aż do momentu zauważenia czegoś dziwnego w okolicach jajników. Okazało się, że był to nowotwór. Lekarze oczywiście od razu zabrali się za usunięcie narośli. Prawdziwe zdziwienie przyszło jednak dopiero w chwili, kiedy odkryto, że nowotwór zawiera w sobie niewielką zorganizowaną tkankę nerwową (szerokość ok. 3 cm), która swoją strukturą przypominała móżdżek – część mózgu, odpowiedzialną za koordynację ruchową oraz równowagę.

Tego typu nowotwory, zawierające w sobie inny rodzaj tkanki, zwane są potworniakami. Zwykle jednak można tam znaleźć włosy, mięśnie lub po prostu tłuszcz. Rzadziej można również natknąć się na miniaturowe struktury, które przypominają pewne części ciała. Tego typu znaleziska zwane są homunkulusami.

Lekarze, którzy przeprowadzali zabieg, opisali całą tę niezwykła sytuację w dzienniku medycznym Neuropathology. Z ich wypowiedzi wynika, że trzy warstwy kory móżdżku były już dobrze rozwinięte, a włókna łączące neurony – znane jako dendryty – zaczynały się kształtować. Tuż obok struktury przypominającej móżdżek, lekarze znaleźli także zlepek tkanek centralnego układu nerwowego, przypominający pień mózgu – normalnie łączący mózg z kręgosłupem.

Dziewczyna nie miała pojęcia o rozwijającym się wewnątrz jej ciała nowotworze. Nie cierpiała również na żadne dolegliwości związane z jego rozwojem. Zabieg usunięcia zakończył się sukcesem,a dziewczyna powróciła do zdrowia.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze