4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Nie uwierzycie czego Amerykanie zaczęli szukać na potęgę po ostatnim zaćmieniu Słońca

22 Sie 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Nie wiemy czy wszyscy jesteście tego świadomi, ale wczoraj miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Oznacza to, że tarcza naszej Gwiazdy Centralnej została całkowicie zasłonięta przez Księzyc na małą chwilę w trakcie dnia. Zaćmienie można było obserwować na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej od jednego wybrzeża do drugiego. Było to pierwsze obserwowane na takim obszarze zaćmienie od 1918 roku. Co jednak w tym wszystkim najciekawsze, bezpośrednio po zaćmieniu w wyszukiwarce Google znacznie wzrosła liczba konkretnych zapytań.

Dzięki temu wyraźnie widać, że ogromna rzesza ludzi robiła to, przed czym ostrzegały ich wszystkie media oraz specjaliści – patrzyła prosto na Słońce bez żadnego zabezpieczenia wzroku. Niestety może to skutkować poważnymi powikłaniami, a w najgorszym wypadku nawet utratą wzroku. Co to jednak były za zapytania? Wśród nich często pojawiało się: „eclipse headache” – czyli coś w rodzaju „pozaćmieniowego” bólu głowy. Zobaczcie zresztą sami.

Szczególnie często pojawiało się również zapytanie związane z bólem oczu – (eyes hurt).

To oczywiście nie wszystko. Pojawiły się również inne zapytania, które miały bezpośredni związek z zaćmieniem Słońca oraz nieprawidłowym korzystaniem ze swojego organu wzroku w jego trakcie. Tak więc wśród nich możemy śmiało wymienić ot choćby looking at sun (ang. patrzeć w Słońce).

Czy i looked at the sun (ang. spojrzałem na Słońce).

Ludzie po prostu robili to, czego nie powinni robić, a następnie szybko sprawdzali w wyszukiwarce, co należy zrobić później, aby ratować swój wzrok. Zapewne na ogół skończyło się to na lekkim bólu oczu i charakterystycznych plamkach w polu widzenia, jednak mogło skończyć się znacznie gorzej. Jeśli patrzymy długo na Słońce niezabezpieczonym wzrokiem możemy nawet spalić sobie siatkówkę oka, co powszechnie nazywane jest retinopatią słoneczną.

Uważajcie więc na siebie przy następnym zaćmieniu Słońca – oczywiście tylko wtedy, jeśli będziecie oglądać je na żywo.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze