4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Nie uwierzycie, w jaki sposób Amerykanie zabezpieczali trumny przed złodziejami zwłok

06 Lip 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Wierzcie lub nie, ale Amerykanie w pewnym momencie historii istnienia swojego państwa, borykali się z poważnym problemem, jaki stanowili ludzie, którzy postanowili bogacić się na okradaniu grobów. Nie rabowali oni jednak kosztowności, nie wyrywali złotych zębów, nie zdejmowali z umarlaka butów, oni po prostu zabierali zwłoki, aby następnie sprzedać je szkołom medycznym. Po wojnie secesyjnej tego typu instytucje zaczęły wyrastać, jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Jednak nie zadecydowało o tym zapotrzebowanie na medyków, lecz po prostu dostatek ciał, na których mogli uczyć się studenci.

Zdobywanie ciał było jednak dość ryzykowne. Dlatego też szkoły często skupowały zwłoki od ludzi. Oczywiście w większości stanów prawo zabraniało praktykowania czegoś podobnego, dlatego robiło się to po prostu „na lewo”. Prawo zabraniało również rozkopywania grobów i otwierania trumien. Niestety za zwłoki płacono całkiem nieźle, a więc spore grono ludzi decydowało się podejmować podobne ryzyko. Z procederem radzono sobie na różne sposoby. Jednym z nich było montowanie w trumnach specjalnego mechanizmu, który nazywany był „trumienną torpedą”.

Z torpedą miał on jednak niewiele wspólnego. Zasada działania mechanizmu bardziej przypominała działanie miny. Polegało to mniej więcej na tym, że cały mechanizm uaktywniał się, kiedy ktoś otwierał wieko trumny. „Torpeda” natychmiast miotała dookoła kulkami ołowiowymi, które wyrządzały poważne szkody rabusiom. Pomysł przedni, prawda? Jak jednak było w rzeczywistości? Podobno niewiele osób korzystało z ofert firm proponujących montaż podobnego mechanizmu w trumnie nieboszczyka.

Jednak każdy biznes powstaje w wyniku pojawienia się zapotrzebowania na daną usługę. Zapotrzebowanie oczywiście było – napędzał je strach przed rabusiami zwłok, których w tamtych czasach po prostu było mnóstwo.

Po czasie jednak stworzono prawo, według którego szkoły medyczne mogły legalnie zabierać zwłoki z różnych instytucji, w których ludzie po prostu umierali. Po czasie działalność złodziejów zwłok przestała już być tak mocno zauważalna, a cały problem po prostu po czasie zniknął. Zniknęło również zapotrzebowanie na torpedy i biznes przestał się opłacać.

Źródło: Atlas Obscura

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze