4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Nie żyje najstarszy kot świata – ciężko uwierzyć ile lat przeżył ten zwierzak

20 Wrz 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Średnia długość życia kota mieszkającego w domu pod opieką człowieka wynosi jakieś 10-12 lat. Oczywiście znane są przypadki, kiedy to kot dożywał nawet i 17 lat, co w przeliczeniu na „koci wiek” wynosi 84 lata. Znacznie gorzej mają koty domowe żyjące na wolności. Ich średnia życia waha się już tylko od 2 do 5 lat. My jednak nie będziemy się dzisiaj nimi zajmować. Przyjrzymy się kotu domowemu, który nazywał się Nutmeg. Kot dożył imponującego – jak na takie zwierzę – wieku wpisując się jednocześnie na listę najdłużej żyjących kotów na świecie oraz do Księgi Rekordów Guinessa.

Właściciele Nutmega – Ian i Liz Finlay z miasta Gateshead – twierdzą, że to nie był ich kot lecz to oni byli jego ludźmi. Starsza para bardzo zżyła się z kociakiem, a jego odejście zostawiło ogromną pustkę w ich życiu. Sami twierdzą, że znaleźli Nutmega we własnym ogrodzie jeszcze w 1990 roku. Nie wiadomo więc ile dokładnie lat miał kociak. Po tym jak małżeństwo zabrało nowe znalezisko do lekarza, ten stwierdził, że Nutmeg ma co najmniej 5 lat. Kociak równie dobrze mógł być więc starszy.

Jednak przy założeniu, że weterynarz się nie mylił, Nutmeg odszedł w wieku 32 lat – co w przeliczeniu na kocie lata daje nam imponujący wynik 144 lat. Przyczyną śmierci była niewydolność serca, przez co kociak miał problemy z oddychaniem. Kiedy para zabrała swojego zwierzaka do lekarza, okazało się, że specjalista nie mógł z tym już nic zrobić – było za późno na pomoc. Właściciele kota żartują, że Nutmeg wykorzystał już wszystkie ze swoich dziewięciu żyć. W 2015 roku dostał bowiem udaru mózgu, z którego ledwo się pozbierał.

Nutmeg z pewnością był silnym zwierzakiem i miał bardzo mocną wolę życia. W przeciwnym razie nie przeżyłby aż 144 kocich lat.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Daily Mail

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze