4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Nieregularny sen łączony z ryzykiem wystąpienia raka piersi

19 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Testy przeprowadzone na myszach wskazały, że nieregularny sen w ich przypadku prowadził do pojawienia się ciężkich chorób, w tym raka. Raport opublikowany w czasopiśmie „Current Biology” potwierdza, jak kluczowy dla naszego organizmu jest zdrowy sen. Badacze wysunęli także tezę, że kobiety z rodzinnym obciążeniem dotyczącym wystąpienia raka piersi, nie powinny pracować w systemie zmianowym, choć stwierdzono, że do jednoznacznego potwierdzenia konieczne są jeszcze testy na ludziach – czy wiecie, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko raka piersi aż o jedną trzecią?

Studium pokazało też, że zwierzęta mające problemy ze snem były o 20% cięższe, pomimo zjadania tej samej ilości pożywienia. W przypadku mysz, na których prowadzono badania, ich zegar biologiczny był opóźniany o 12 godzin każdego tygodnia przez rok, a guz pojawiał się po 50 tygodniach.

Już wcześniejsze badania sugerowały wyższe ryzyko chorób takich jak rak u ludzi pracujących w trybie zmianowym, np. stewardów i stewardess. Argumentem jest fakt, że zajęcia te zmieniają w niekorzystny sposób wewnętrzny rytm organizmu, jednak korelacja ta wciąż nie jest do końca jasna, gdyż choroby u tej grupy mogą występować także z powodu mniejszej ilości witaminy D, czynników socjalnych czy poziomu aktywności fizycznej.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC

Zdjęcie: Huffington Post

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze