4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Niesamowite fakty na temat piorunów

11 Cze 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

Już wkrótce rozpocznie się kalendarzowe lato a wraz z nim sezon burz i piorunów. Pamiętajcie, że z piorunami nie ma żartów – co się stanie z naszym ciałem, jeśli uderzy w nas piorun?

Poznajcie 10 najciekawszych faktów na temat tego fascynującego zjawiska atmosferycznego.

Ile tostów można upiec przy pomocy pojedynczego pioruna?

Błyskawica zawiera wystarczającą ilość energii, aby upiec 160 tysięcy tostów. Niestety, piorun trwa tylko 1/10000 sekundy, więc na pewno nie uda Wam się obrócić chleba na drugą stronę.

Śmierć na boisku

W 1998 roku, wszystkich 11 członków o futbolowej drużyny z Afryki, zostało zabitych w wyniku uderzenia pioruna, pozostawiając członków konkurencyjnej drużyny bez najmniejszego szwanku. To się dopiero nazywa mieć pecha.

Jak silny może być pojedynczy piorun?

W 1939 roku, 835 owiec zostało zabitych przez uderzenie pojedynczego pioruna w Utah. Siła tego zjawiska, jak widać, może być naprawdę ogromna.

Kogo częściej uderzają pioruny?

Mężczyźni zostają uderzeni przez pioruny pięć razy częściej niż kobiety. Od 2006 do 2012 roku, 82 procent osób zabitych przez piorun stanowili mężczyźni – wynika z raportu National Oceanic and Atmospheric Administration Lightning Safety. Spośród zarejestrowanych zgonów, 52 procent zgonów kobiet miało miejsce podczas codziennych, rutynowych czynności, natomiast zgony mężczyzn wystąpiły podczas spędzania wolnego czasu.

„Opierając się na statystykach dotyczących płci, zdecydowana większość ofiar piorunów to mężczyźni”

– powiedział John Jensenius z National Oceanic and Atmospheric Administration Lightning Safety.

Możliwym wyjaśnieniem tego faktu jest to, że ze względu na styl życia, mężczyźni narażeni są na większe ryzyko uderzenia, a tym samym, zostają trafieni przez pioruny i zabijani częściej niż kobiety. Najczęściej ofiarami uderzenia piorunów stają się wędkarze.

Czym są „figury Lichtenberga„?

Uderzenie pioruna powoduje dziwne wzory na skórze, zwane „figurami Lichtenberga”. Wzory te występują w formie rozgałęzionego drzewa.

Piorun jest 5 razy gorętszy niż powierzchnia Słońca

W wyniku uderzenia pioruna, dochodzi do uwolnienia 100 milionów woltów elektryczności.

„Błyskawica jest naprawdę gorąca. Myślę, że dla wielu osób może to być zaskoczeniem, jak bardzo jest ona gorąca”

– powiedział Neil Bennett z West Australian Bureau of Meteorology.

Bennett wyjaśnił, że piorun jest mierzony w stopniach Kelwina, zamiast w stopniach Celsjusza, i że typowy piorun może osiągnąć 30 tysięcy Kelwinów.

„Powierzchnia Słońca ma 6 tysięcy Kelwinów, więc piorun jest do pięciu razy gorętszy niż powierzchnia Słońca”

– twierdzi naukowiec.

Czy globalne ocieplenie ma wpływ na częstotliwość występowania błyskawic?

Jeśli globalne ocieplenie nadal będzie postępowało w takim tempie, jak teraz, do 2100 roku nastąpi 50%wzrost uderzeń piorunów. Obecnie ma miejsce około 25 milionów uderzeń piorunów rocznie.

Największe skupisko piorunów

W akwenie Maracaibo w Wenezueli, w trakcie usilnych burz, pioruny występują przez około 10 godzin na dobę, od 140 do 160 dni w roku, co w sumie daje około 1,2 miliona wyładowań atmosferycznych rocznie.

Statua Wolności pod obstrzałem

Nowojorska Statua Wolności jest trafiana przez około  600 błyskawic rocznie. Matka Natura, jak widać, nie jest dla niej zbytnio łaskawa.

Zniszczenie wieży Eiffla

W wieżę Eiffla regularnie uderzają pioruny. W 1902 roku, z powodu uderzenia pioruna uszkodzony został górny odcinek słynnej wieży. Budowla wymagała wielomiesięcznej odbudowy szczytu.

Źródło: Factslides

Zdjęcia: PixabayTywkiwdbi

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze