4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Niezwykle rzadki „rekin-widmo” zarejestrowany na wideo!

22 Gru 2016
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) w USA byli pierwszymi badaczami, którym udało się uchwycić u wybrzeży środkowej Kalifornii niezwykle rzadkiego rekina-widmo. Stworzenie to żyje głównie w wodach Australii i Nowej Zelandii. Film ukazujący to niezwykłe zwierzę został opublikowany na stronie internetowej National Geographic.

Rekina-widmo zarejestrował zdalnie sterowany pojazd podwodny Tiburon. Film nagrano w wodach przybrzeżnych Kalifornii, w pobliżu podwodnego wulkanu Davidson Seamount, na głębokości 1640 metrów.

„To dziwna ryba z zaostrzonym pyskiem. Ma długi, zwężający się ogon, stosunkowo duże oczy, i prawie w całości jest szaro-niebieska”

– powiedział Lonny Lundsten, starszy technik badań w Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI).

Dokładna analiza wideo ujawniła, że jest to Hydrolagus trolli, który charakteryzuje się spiczastym nosem i niebieskim kolorem ciała. Eksperci stwierdzili, że ten typ zwierzęcia występuje niezwykle rzadko w tym obszarze. H. trolli pochodzi z rodziny chimerowatych (z ang. „ghost-shark”, czyli „rekin-widmo”). Jest starszy nawet od dinozaurów!

Gatunek ten został opisany na podstawie próbek pobranych w Nowej Kaledonii w 2002 roku. Został nazwany na cześć artysty Raya Trolla z powodu jego fascynacji i uznania dla tej dziwnej grupy ryb znanej jako chimery.

Przyjrzyjmy mu się z bliska. Czyż nie wygląda przerażająco?

pointy-nosed-blue-ratfish

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Livescience

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze