4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Nigdy nie uwierzycie, jakie zwierze wykopało ten ogromny tunel

07 Kwi 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Widzicie ten wielki tunel przedstawiony na powyższym zdjęciu? Robi wrażenie, prawda? Jest to jeden z tzw. „paleotocas”, czyli po prostu całej sieci ogromnych tuneli w Ameryce Południowej, które zostały wykopane bardzo dawno temu. Ten przedstawiony powyżej znajduje się na terenie Brazylii. Według ekspertów tunele mogą sobie liczyć od 8 000 do 10 000 lat. W tych czasach nie było jeszcze amazońskiej puszczy, a zamiast tego mieściła się tam ogromna sawanna, którą zamieszkiwały stworzenia niespotykane już w dzisiejszych czasach – przynajmniej nie w takich rozmiarach, jak kiedyś.

Na terenie Ameryki Południowej odkryto już wiele podobnych tuneli. Od czasu ich wykopania minęło już niestety sporo czasu, a więc cześć z nich jest pełna osadu. Większość jednak wciąż doskonale nadają się do badań. Występują one zarówno pojedynczo, jak i w sporych skupiskach – te największe liczą sobie do 25 tuneli. Eksperci szacują, że najdłuższe z nich mogą sobie liczyć nawet 60 metrów długości.

Skąd jednak wiadomo, że tunele zostały stworzone przez zwierzęta, a nie powstały w wyniku działania innych sił natury? Najlepszym dowodem są ślady pazurów, widoczne na powyższym zdjęciu. Jak do tej pory zlokalizowano 2 000 podobnych skupisk paleotocas. Niewykluczone jednak, że uda się ich znaleźć znacznie więcej. Pierwszy taki tunel odkryto i odpowiednio nazwano w latach 20-tych ubiegłego wieku.

Wy pewnie jednak zastanawiacie się wciąż, jakie zwierze mogło wykopać coś tak wielkiego. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Zdaniem badaczy mogły to być wielkie leniwce, takie jak Glossotherium czy Scelerodotherhium, które powszechnie występowały na terenie Ameryki Południowej w tamtych czasach. Niektórzy są jednak zdania, że raczej były to ogromne pancerniki, które również zamieszkiwały wtedy tamte tereny. Zdecydowana większość środowiska naukowego stawia jednak na leniwce.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Discovery

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze