4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Nigdy nie uwierzycie w to ile ten chłopak ma lat

02 Lip 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

W medycynie czasem zdarzają się rzeczy, o których nawet nam się nie śniło. Dobrym przykładem jest dziewczynka, która urodziła dziecko w wieku 5 lat. Działa to także w drugą stronę. Swego czasu poświęciliśmy jeden z naszych wpisów najstarszemu ojcu w całej Polsce. Dużo młodsi mężczyźni mogą mu tylko pozazdrościć. Dzisiaj jednak przyjrzymy się czemuś nieco innemu. Będzie to miało oczywiście związek z wiekiem i medycyną, jednak nie w taki sam sposób, jak w przypadku dwóch powyższych wpisów. Dzisiaj naszym bohaterem będzie Tomislav Jurcec – chłopak mieszkający w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji. Na pierwszy rzut oka nie ma w nim nic niezwykłego – ot, taki zwykły 13-latek.

Możecie jednak mocno się zdziwić, kiedy Tomislav pokaże Wam swoje dokumenty. Według nich chłopak wcale nie ma 13 lat, lecz 23 lata. Jak to się jednak stało, że wygląda jak gimnazjalista? Wszystko za sprawą problemów z przysadką mózgową. To właśnie tam produkowanych jest wiele hormonów. Wśród nich możemy wyróżnić hormon wzrostu – ten, który bezpośrednio związany jest z dorastaniem. Jego deficyt sprawia, że rozwój danej osoby zatrzymuje się w pewnym punkcie i już nie idzie do przodu.

Niestety Tomislav prawdopodobnie nie będzie już wyglądał inaczej. Na jego ciele wprawdzie będą widoczne oznaki starzenia się, jednak na pewno już nie urośnie i nie zapuści zarostu. U niego i tak wygląda to nieco lepiej niż u Zeng Yushan, która z kolei utknęła w ciele 7-latki. W jej przypadku winą obarczyć można było nowotwór przysadki mózgu. W przypadku Tomislava chodziło po prostu o nieprawidłowe działanie tej części mózgu.

Oczywiście istnieje sposób, aby poradzić sobie z podobnymi schorzeniami. Wystarczy w odpowiednim momencie rozpocząć kurację hormonalną – pacjent przyjmuje dawki sztucznego hormonu wzrostu. W większości przypadków podobne leczenie kończy się pełnym sukcesem. Niestety nasz dzisiejszy bohater nie zaczął się leczyć w odpowiednim czasie, dlatego też jego sytuacja wygląda tak a nie inaczej.

Na co dzień Tomislav jest informatykiem. Dorywczo dorabiał również, jako dubler Tyriona (Peter Dinklage) z serialu Gra o Tron.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Sun

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze