4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Nowo odkryty wirus żyje w jelitach około połowy populacji ludzi

18 maja 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Odkryto nowego wirusa, żyjącego w jelitach ludzi i według badań, co zaskoczyło naukowców, jego ślady można znaleźć… aż u połowy wszystkich osób!

Jak podkreśla Robert Edward, profesor bioinformatyki w San Diego State University oraz jeden z naukowców biorących udział w badaniu, nie ustalono jeszcze, jak wirus wpływa na nasze organizmy, jednak badacze dążą do ustalenia, czy jest on nam sprzyjający, czy może negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia – naukowcy odkryli ostatnio 1445 nowych, nieznanych wcześniej nauce wirusów – część z nich jest śmiertelna!

Badacze odnaleźli ślady wirusa, analizując DNA z próbek kału 12 osób. Odkryto, że wszystkie próbki zawierały grupę wirusowego DNA. Następnie przeszukano obszerną bazę danych sekwencji genetycznych w próbkach pobranych od osób z kilku kontynentów, w celu znalezienia podobnych śladów wirusa i rzeczywiście, znaleziono je w ok. 75% próbek. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre próbki pochodziły od jednej osoby, badacze obliczyli, że u około 50% badanych osób występował wirus.

Pozostaje zapytać, dlaczego tak popularny wirus zdołał się ukryć przez tak długi czas?

Zdaniem Roberta Edwardsa, stało się tak dlatego, że jak dotąd, większość badań DNA prowadzono w oparciu o już istniejące sekwencje, a jego zespół po raz pierwszy porównywał sekwencje DNA jednych próbek z innymi, szukając podobieństw między nimi.

Nowy wirus, przez badaczy nazwany crAssphagem, jest tzw. bakteriofagiem, czyli wirusem atakującym bakterie. CrAssphage atakuje konkretnie bakterie w jelitach. Choć naukowcom udało się znaleźć wirusa, wciąż trwają próby stworzenia jego repliki w warunkach laboratoryjnych lub zobrazowania go. Badacze wysuwają hipotezę, że być może rolą wirusa jest kontrola ilości bakterii w jelitach.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Daily

Zdjęcie: Aggietranscript

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze