4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Nowy gatunek krewetek nazwany na cześć… Pink Floyd

13 Kwi 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Brytyjscy naukowcy odkryli nowy gatunek krewetek, które otrzymały swoją nazwę na cześć zespołu rockowego Pink Floydprzeczytajcie o krewetce-gigancie, którą schwytano na Florydzie. Krewetki zostały znalezione na wybrzeżu Pacyfiku w Panamie – informuje BBC.

Synalpheus pinkfloydi odnosi się do „strzelających” krewetek, które wyróżniają się ogromnymi, różowymi szczypcami wielkości połowy ciała. Stworzenia te wytwarzają dramatyczne dźwięki porównywalne do wystrzału. Zdaniem ekspertów, Synalpheus pinkfloydi emitują dźwięk głośniejszy niż przeciętny koncert rocka!

Zamknięcie z dużą prędkością szczypiec powoduje, że zwierze wytwarza wysokie ciśnienie w pęcherzykach kawitacyjnych, które w końcu wybuchają, emitując dźwięki o głośności dochodzącej nawet do 218 decybeli. W starciu z Synalpheus pinkfloydi, małe ryby lub inne krewetki – nie mają żadnych szans. Dźwięk, który emituje to stworzenie, może je ogłuszyć lub nawet zabić. To bez wątpienia, jeden z najgłośniejszych organizmów w światowych oceanach. Co więcej – bąble, które są produkowane podczas ruchu szczypcami, przez ułamek sekundy osiągają temperaturę 4400 stopni Celsiusza – to prawie tyle stopni, co na powierzchni Słońca!

Nowy gatunek został nazwany z powodu charakterystycznego różowego zabarwienia szczypiec. W ten sposób jego odkrywca – badacz Sammy de GraveUniwersytetu Historii Naturalnej w Oksfordzie, chciał oddać hołd swojej ulubionej grupie muzycznej.

Naukowiec powiedział, że odkąd pamięta, był fanem zespołu Pink Floyd.

„Słuchałem Pink Floyd od kiedy wydali płytę „The Wall” w 1979 roku, a ja miałem wtedy 14 lat. Widziałem ich wielokrotnie, w tym podczas koncertu w Hyde Park w 2005 roku. Ten nowo odkryty gatunek krewetek był doskonałą okazją, aby wreszcie skinąć głową w kierunku mojego ulubionego zespołu”

– powiedział Sammy de Grave.

To nie pierwszy raz, kiedy De Grave nazwał skorupiaka na cześć gwiazdora rocka – już wcześniej jeden z gatunków krewetek został przez niego nazwany Elephantis jaggerai, na cześć frontmana Rolling Stones – Micka Jaggera. Z kolei, w 2016 roku ważkę nazwano na cześć jednej z płyt Pink Floyd z 1969 roku – Ummagumma.

Grupa naukowców z Oksfordu, przedstawiła nowy gatunek krewetek na „okładkach” albumów Pink Floyd – „Animals” oraz „The Wall”.

O nowym odkryciu poinformowano w czasopiśmie „Zootaxa”.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC

Zdjęcia: BBC

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze