4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Nurkowie stanęli twarzą w twarz z ogromnym samogłowem

09 Mar 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

W ciepłych wodach u wybrzeży Portugalii, nurkowie stanęli ostatnio twarzą w twarz z ogromnym samogłowem, znanym również jako sunfish (ryba-słońce), moonfish (ryba-księżyc) lub po prostu Mola Mola.

Nurkowie przez kilkanaście minut pływali wokół dziwacznej ryby, której waga może sięgać nawet 1000 kilogramów. Gatunek ten jest najcięższą kościstą rybą na świecie. Można go znaleźć w tropikalnych i umiarkowanych wodach na całym świecie. Opublikowane w sieci wideo pokazuje, jak stworzenie, które słynie z ogromnych rozmiarów – spokojnie płynie przez ocean w towarzystwie grupy nurków wyposażonych w urządzenia mające na celu uchwycić na wideo tę niezwykłą interakcję.

Sunfish to największa ryba na świecie – może ona ważyć nawet około tony. Jej ciało jest wysokie, silnie spłaszczone bocznie i nie posiada ogona. Mimo iż ryby te są ogromne i mają przerażający wygląd, w rzeczywistości są one niegroźne – żywią się głównie meduzami, kalmarami, larwami węgorzy, planktonem oraz mięczakami.

zrzut-ekranu-2017-03-08-godz-20-20-35

Stworzenia te są uważane za przysmak w niektórych częściach Japonii i Tajwanu. Często można zobaczyć je wygrzewające się na powierzchni oceanu. Mimo iż w Anglii ryba ta nosi nazwę sunfish, Hiszpanie i Portugalczycy nazywają ją moonfish. I rzeczywiście, ryba ta bardziej przypomina powierzchnię Księżyca niż Słońca. Jej skóra jest gruba, szara, pomarszczona i pokryta ciemnymi plamami – zupełnie jak powierzchnia Księżyca. Warto dodać, że samica samogłowa to jedna z najpłodniejszych ryb – jednorazowo wytwarza ona nawet 300 milionów jaj.

Obejrzyjcie wideo ukazujące tę niezwykłą rybę, którego autorem jest Miguel Pereira.

zrzut-ekranu-2017-03-08-godz-20-20-47

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Oregonexpat

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze