4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Obejrzyj wnętrze rekina, gdy ten pożera kamerę GoPro

10 Lis 2014
FAUNA I FLORA
autor: Marek Pawelczyk

To całkiem radosne uczucie, nurkowanie z rekinami. Te momenty, gdy ciekawsko i elegancko przepływają obok, to przytłaczające jednoczesne uczucie strachu i respektu… Dopóki nie zdecydują, że część ekwipunku warta jest przegryzienia. I poprzez przegryzienie mam na myśli całkowite pożarcie sprzętu swoimi ogromnymi, ostrymi niczym brzytwa zębiskami. Jednak kamerka GoPro tego nurka przeżyła całą zabawę i okazało się, że to całkiem fajna sprawa, zobaczyć środek żarłacza tygrysiego, nawet jeżeli jest to tylko chwila. Widać nawet jak oczy rekina uciekają do tyłu, gdy zabiera się za kamerę.

Co jest szczególnie interesujące, to że rekin wydawał się na początku niezainteresowany sprzętem, ale w ostatniej chwili nagle zmienił kierunek i zaatakował kamerę. O ile są to doskonale wyewoluowane drapieżniki, obserwacja zachowań wykazała, że żarłacze tygrysie są niezłymi leniami. W przeciwieństwie do innych szybkich i zwinnych gatunków, jak rekiny ostronose, żarłacze tygrysie nie są tak ruchowe i często polegają na „elemencie zaskoczenia, aby złapać zdobycz”, według biologa morskiego Mike’a Heithaus.

Mogło to być całkiem niezłe zaskoczenie dla nie spodziewającego się ataku nurka, ale zainteresowany drapieżnik szybko dał sobie spokój z kamerą i popłynął dalej, pozostawiając nurka bez szwanku (o ile wiemy), ale zapewne z niezłą palpitacją serca.

 

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze