4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Obrączkowe zaćmienie Słońca – oglądajcie już dziś razem z nami na żywo!

26 Lut 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Wszyscy chyba doskonale wiemy czym jest zaćmienie Słońca. Jest to sytuacja, w której – z punktu widzenia obserwatora na Ziemi – Księżyc znajduje się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem, przysłaniając światło naszej Gwiazdy Centralnej. Istnieje kilka typów zaćmień: całkowite, częściowe, hybrydowe oraz obrączkowe. Dziś jednak swój czas poświęcimy temu obrączkowemu, ponieważ to właśnie ten typ zaćmienia będziemy mogli dzisiaj podziwiać.

annular-solar-eclipse

Obrączkowe zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy Księżyc jest blisko swojego apogeum – czyli pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi. Z naszego punktu widzenia jest on wtedy za mały, aby móc w całości zasłonić tarczę Słońca. Na niebie możemy wtedy zaobserwować swego rodzaju świetlisty pierścień. Wszystkie jego fazy wyglądają mniej więcej tak, jak w zamieszczonej przez nas powyżej grafice. Dzisiaj to zjawisko w fazie maksymalnej potrwa całą minutę i dwadzieścia dwie sekundy.

bez-nazwy-11236

Zaćmienie rozpocznie się gdzieś na Pacyfiku około godziny 13:20 naszego czasu. Następnie zahaczy o część Ameryki Południowej, przejdzie przez Atlantyk i skończy się gdzieś w okolicach Afryki środkowej około 18:25 naszego czasu. Nie będziemy mogli więc zaobserwować go z Polski, ani nawet w ogóle z Europy. Na szczęście z pomocą przychodzi internet oraz funkcja transmisji na żywo. Będziemy mogli więc obejrzeć zaćmienie za pośrednictwem kanału w serwisie YouTube timeanddate. Transmisja rozpocznie się o godzinie 13:05 naszego czasu. Maksymalną fazę zaćmienia będziemy mogli obserwować o 14:33 naszego czasu.

Życzymy udanego seansu.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: timeanddate – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze