4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Odkryto że nadmiar cukru odpowiada za poważne upośledzenie pamięci

05 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

O tym że cukier szkodzi człowiekowi, wiemy już od dawna. Próchnica, nadwaga, cukrzyca to tylko niektóre zagrożenia, jakie niesie z sobą nadużywanie tych wszystkich słodkości. Niestety wielu z nas nic sobie z tego nie robi, traktując cukier, jako „takie zdrowsze uzależnienie”. Naukowcy co rusz odkrywają wciąż nowe niebezpieczeństwa, jakie niesie z sobą spożywanie tej „białej śmierci”. Ostatnio badacze z Boston University School of Medicine odkryli, że cukier jest w stanie uszkodzić nasz mózg i to całkiem poważnie.

W swoich badaniach znaleźli oni grupę 4200 ochotników i robili im regularne testy, wśród których możemy wyróżnić m.in. testy poznawcze, testy na pamięć, a także całą serię badań ze skanami mózgu za pomocą MRI włącznie. Ochotnicy mieli również za zadanie wypełnić kwestionariusz dotyczący ich nawyków żywieniowych. Badacze byli szczególnie zainteresowani ilością cukru w diecie.

Wyniki pokazały, że osoby konsumujące większe ilości słodkości mają zdecydowanie gorszą pamięć i znacznie gorzej wypadają na testach poznawczych. Objętość ich mózgu również była znacznie mniejsza w porównaniu z osobami, które ograniczały ilość cukru w diecie. Naukowcy wyliczyli nawet, że tylko dwa słodkie napoje dziennie spożywane regularnie sprawiają, że nasz mózg jest starszy niemal o dwa lata w porównaniu z tym, ile lat mamy w rzeczywistości.

To wszystko nie brzmi za dobrze. Pamiętajcie więc, aby nie przesadzać z ilością cukru w diecie.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Forbes

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze