4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Odnotowano pierwszą śmierć, którą spowodowały kosmiczne śmieci spadające z nieba

16 Cze 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Kosmiczne śmieci są poważnym problemem. Resztki rakiet, zużyte satelity i różne inne materiały krążące dookoła naszej planety mogą być poważnym zagrożeniem. Wprawdzie jeszcze jakoś sobie radzimy, jednak wkrótce ich ilość może być tak duża, że wszystko wymknie się spod kontroli. Najgorsze jednak jest to, że nie mamy żadnego pomysłu na ich utylizacje. Rzadko jednak podobne obiekty stanowią zagrożenie dla ludzi znajdujących się na Ziemi. Zwykle resztki rakiet, startujących z pobliskich kosmodromów, lądują gdzieś w oceanie lub na odludziu. Tym razem jednak kosmiczne śmieci stały się przyczyną śmierci jednego człowieka, a drugiego wysłały do szpitala.

Dnia 14 czerwca br. z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) wystartowała rosyjska rakieta Sojuz, przewożąca ładunek, który ostatecznie miał trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszystko poszło bardzo dobrze, cała procedura przebiegła bez problemów, jednak gdzieś na końcu łańcuszka pojawił się zgrzyt. Resztki rakiety oraz resztki samego paliwa spadły gdzieś niedaleko kosmodromu, którego otaczają rozległe stepy. Oczywiście spowodowało to wybuch pożaru. Po czasie sprawa stała się już poważna.

Rosyjska firma rakietowa NPO Mashinostroyeniya postanowiła więc wysłać na miejsce ekipę ratunkową. Ich zadaniem było poradzenie sobie z ogniem oraz posprzątanie pozostałości po rakiecie. Pech niestety chciał, że tego dnia wiał silny wiatr, co też było bezpośrednią przyczyną szybkiego zajęcia się ogniem ciężarówki ratunkowej. Jeden z mężczyzn należących do zespołu szybko zmarł próbując ugasić pożar, podczas gdy drugi trafił do szpitala w ciężkim stanie. Obydwaj pochodzili z Kazachstanu.

Firma NPO Mashinostroyeniya w oświadczeniu prasowym zobowiązała się do udzielenia wszelkiej pomocy finansowej rodzinom ofiar.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze