4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Ośmiornice „widzą” przez skórę i jest to powiązane z ich zdolnością kamuflażu

16 Gru 2016
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Sprytna umiejętność maskowania ośmiornicy jest znana od lat, ale mechanika tego procesu dotychczas nie została jeszcze dokładnie poznana – poznajcie 10 niezwykłych faktów na temat ośmiornic. Okazuje się, że stworzenia te mogą zmienić pigment w skórze praktycznie natychmiast, aby upodobnić się barwą do otaczającego je środowiska.

Dwa badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Experimental Biology” sugerują, że jest to naprawdę niesamowite w jaki sposób robią to te bezkręgowce. Ośmiornice wyczuwają poprzez swoją skórę światło.

Dzieje się to przy udziale specjalnego rodzaju światłoczułych receptorów błonowych (rodzina białek retinylydynowych) zwanych opsynami, które są zwykle umiejscowione w oku. Obecność ich stwierdzono również w skórze mątwy i są one ściśle powiązane z budową głowonogów, do których należy oczywiście również ośmiornica. Opsyny są położone wspólnie z komórkami pigmentu, zwanymi chromatoforami, tworząc kompleksy, które są odpowiedzialne za zdolność zmiany koloru. Podobne eksperymenty wykazały, że takie zdolności posiadają też kałamarnice.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara skupiono się nad tymi umiejętnościami u ośmiornic. U tych głowonogów opsyny umiejscowione są w małych włókienkach w skórze, a nie w oku. Tak więc działają jak swego rodzaju małe anteny, wykrywające fotony światła i przekazujące te informacje do chromatoforów, które następnie odpowiednio na nie reagują na drodze elektrochemicznej. Najbardziej wrażliwe odpowiedzi pochodzą ze światła niebieskiego (odpowiednia wartość długość fali fotonu odpowiadająca temu kolorowi), ponieważ widmo fotonu najbardziej rozprasza się w wodzie, nadając mu niebieski wygląd.

Odkrycie to pokazuje nam jak nietypowe mechanizmy obronne, posiada to wspaniałe i inteligentne stworzenie, jakim jest ośmiornica.

Źródło: Popularmechanics

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze