4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Oto co widzą psy, kiedy oglądają z nami telewizję?

12 Wrz 2016
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Jeśli jesteście posiadaczami psa, to pewnie niejednokrotnie mieliście do czynienia z sytuacją, kiedy to Wasz czworonożny przyjaciel oglądał z Wami telewizję. Co jednak w tym momencie dzieję się w ich głowach? Czy widzą one obraz dokładnie tak samo, jak my? Czy może po prostu lubią robić to co my, mimo że w czarnej skrzynce nie dostrzegają nic specjalnego?

Aby odpowiedzieć na te pytania, postanowiono przeprowadzić pewien eksperyment. W trakcie badań śledzono wizję psów – dokładnie tak samo, jak robi się to w przypadku badań na ludziach. W ten sposób odkryto, że udomowione psy preferują oglądanie ściśle określonych obrazów oraz wideo. Badania udowodniły również, że tym co przyciąga psy do odbiorników, są także określone dźwięki.

Jeśli chodzi o obrazy, to psy zdecydowanie najbardziej lubią patrzeć na inne psy. Jeśli chodzi zaś o dźwięki, to warto tutaj wymienić szczekanie innych psów, gwizdanie ludzi, wydawane przez ludzi rozkazy lub słowa kojarzące im się z pochwałą. To jednak nie wszystko, psy bardzo lubią również dźwięki piszczących zabawek.

Psy lubią oglądać telewizję w zupełnie inny sposób, niż robimy to my ludzie. Zamiast siedzieć na miejscu, psy wolą przemieszczać się między ekranem telewizora a swoim właścicielem. Robią tak po to, aby w pewnych momentach lepiej przyjrzeć się obrazowi, po czym znów wracają na swoje miejsce.

To co psy widzą na ekranach również znacznie różni się od tego, co widzimy my. Psy posiadają tzw. wizję dwubarwną – mająą one dwa typy komórek pozwalających widzieć poszczególne kolory. Rozróżniają one więc tylko niebieski i żółty – człowiek dostrzega dodatkowo zielony. Istnieją nawet specjalne programy oraz całe kanały dla psów, w których kolory dobierane są tak, aby były one lepiej rozpoznawalne przez psy. Wzrok czworonogów jest także bardziej wrażliwy na ruch. Specjaliści podejrzewają, że przełączanie się na wyższe standardy odbioru – HD, Full HD, 4k – pozwala psom lepiej cieszyć się obrazem znajdującym się na ekranie.

Czy jednak oglądanie telewizji podoba się psom? W badaniach użyto również kilku różnych ekranów. Wyświetlano na nich różne treści tak, aby psy mogły wybrać, co chcą oglądać. Kiedy pokazano im trzy ekrany – pies nie mógł zdecydować, co chce oglądać. Kiedy ekran był natomiast tylko jeden, to oglądał wszystko, co się na nim wyświetlało.

Tym co motywuje ludzi do oglądania określonych treści nie zawsze jest przyjemność. Często przecież oglądamy horrory, aby uaktywniły się u nas nieco inne emocje, niż w trakcie oglądania komedii. Niektórzy lubią też filmy, na których mogą sobie po prostu popłakać – choć nie zawsze jest to przyjemne. Niestety nie do końca wiadomo, co motywuje psy.

Pewnym jest natomiast to, że psy zdecydowanie preferują serię krótkich scen. Potrafią one bardzo szybko stracić zainteresowanie, jeśli na ekranie nie dzieję się nic przez dłuższy czas. Jeśli damy im więc do wyboru monotonny dialog między dwojgiem bohaterów lub szybką akcję – to zdecydowanie wybiorą one to drugie.

Psie programy telewizyjne nie podążają jednak jeszcze tym tokiem myślenia. Zamiast tego można tam zobaczyć dużo innych psów oraz usłyszeć mnóstwo dźwięków, na które czworonogi żywo reagują.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze