4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Oto dlaczego nie powinieneś robić zdjęć portretowych smarfonem

01 Sie 2016
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Mówi się, że kamera dodaje kilka kilogramów. Oznacza to więc teoretycznie, że na zdjęciu czy filmie nie widzisz siebie takiego, jaki jesteś w rzeczywistości. W rzeczywistości jesteś przecież dużo bardziej szczupły, a nawet nieco bardziej atrakcyjny. Okazuje się, że ta „prawda stara jak świat” nie jest tylko bajeczką, która ma podnieść na duchu osoby kiepsko wyglądające w obiektywie kamery. Aparat rzeczywiście dodaje kilka kilogramów – a przynajmniej niektóre z nich.

Wszystko zależy od tego, jakiego obiektywu użyjemy do robienia zdjęcia. Najgorszym wyborem do zrobienia zdjęcia portretowego okazuje się być smartfon. Aparaty w smartfonach wyposażone są bowiem w bardzo szerokie obiektywy, które zniekształcają nieco rzeczy znajdujące się na pierwszym planie – czyli (w przypadku portretu) twarz. Ten medal ma jednak dwie strony, jeśli więc użyjemy bardzo wąskiego obiektywu, to sprawi on, że będziemy wyglądać nieco szczuplej.

Różnicę tę najlepiej możemy zaobserwować na przykładzie poniższego zestawienia dziewięciu portretów. Wykonał je fotograf Dan Vojtech. Znajduje się na nich on sam, a zostały one zrobione za pomocą różnych obiektywów – 20 mm, 24 mm, 28 mm, 35 mm, 50 mm, 70 mm, 105 mm, 150 mm, oraz 200 mm. Vojtech trzymał obiektyw nieco bliżej twarzy w przypadku szerokokątnego sprzętu, a teleobiektywy odsuwał nieco dalej – tak, aby twarz była na każdym zdjęciu w takim samym rozmiarze.

focal-length-template_v2 (1)

Różnicę jeszcze lepiej będziecie w stanie dostrzec na poniższym gifie:

Skoro więc obiektyw portretowy nie może być za wąski ani za szeroki, to jaki najlepiej wybrać? Profesjonaliści sugerują użycie obiektywów z przedziału 85 mm to 135 mm – one powinny najlepiej oddać rzeczywisty obraz fotografowanej osoby.

Jeśli jednak chcecie się przekonać dlaczego nie powinniśmy wierzyć naszemu odbiciu, które znajdujemy w lustrze, to polecam lekturę jednego z naszych poprzednich wpisów.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze