4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Oto jak będzie wyglądało niemal każde lato do 2050 roku

27 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Zauważyliście, że już od dobrych kilkunastu lat z roku na rok jest coraz bardziej gorąco? Nie chodzi nam tutaj już nawet o to, co mówią w mediach czy publikacjach naukowych. Chodzi nam raczej o to, co sami odczuwacie każdego dnia. Lata robią się coraz bardziej upalne, a zimy łagodne – to fakt, któremu trudno zaprzeczyć. Zła wiadomość niestety jest taka, że taka sytuacja potrwa jeszcze przez długi czas, a temperatura cały czas będzie rosła.

Istnieje jednak coś takiego jak WBGT (ang. wet-bulb globe temperature). Jest to rodzaj „temperatury pozornej” stosowany do określenia wpływu temperatury, wilgotności, prędkości wiatru (chłodu wiatru) oraz promieniowania widzialnego i podczerwonego (zazwyczaj światła słonecznego) na ludzi. Im wyżej ta wartość wychodzi poza poziom optymalny, tym bardziej niebezpieczne staje się dane środowisko dla zdrowia i życia ludzi, którzy tam żyją.

Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że wartość WBGT w ciągu ostatnich 40 lat podskoczyła aż o 70 punktów. Jeśli więc panujący obecnie trend się utrzyma, to za następne 40 lat będzie na Ziemi naprawdę źle.

Z obliczeń wynika, że do roku 2050 nie będzie już istniało coś takiego, co postrzegamy dzisiaj, jako „normalne lato”. Aż 95% z nich będzie wyglądało tak, jak w tym momencie wyglądają najbardziej gorące dni ubiegłego lata.

Jak źle z nami będzie? My w naszym klimacie może jeszcze jakoś  damy radę, jednak w wielu miejscach na Ziemi już po prostu nie będzie się dało żyć. Dajmy na to taką Australię – tam temperatura w lecie będzie dochodziła nawet do 50°C.

Według WHO optymalna temperatura powietrza dla człowieka mieści się między 18°C a 24°C. Wszystko znacznie powyżej oraz poniżej sprawia, że spada nasza produktywność i ogólnie czujemy się źle.

Na koniec warto wspomnieć, że według analiz do roku 2100 aż 3/4 mieszkańców naszego globu doświadczać będzie czegoś takiego, jak „śmiertelne fale gorąca”. No chyba że coś z tym w końcu zrobimy. Na razie jednak się nie zapowiada.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze