4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Oto kiedy ludzi mózg najlepiej radzi sobie z poszczególnymi zadaniami

11 Sie 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Jeśli wiek młodzieńczy masz już dawno za sobą i wydaje ci się, że twój mózg przeżył już czasy swojej świetności, to możesz być w ogromnym błędzie. Okazuje się bowiem, że ludzki mózg najlepiej radzi sobie z poszczególnymi zadaniami w różnym wieku. Jeśli nie masz już 18 lat, to niestety moc obliczeniowa twojego mózgu już nigdy nie będzie tak wysoka. Jednak znacznie lepiej poradzisz sobie z wieloma innymi rzeczami, takimi jak na przykład czytanie cudzych emocji czy słownictwo.

Jak jednak naukowcy doszli do podobnych wniosków? Przebadali oni kilka tysięcy osób w wieku od 10 do 90 lat. Sprawdzili u nich wszystkie wymienione w poniższej grafice umiejętności tak, aby móc umieścić je w konkretnym miejscu na tej specyficznej „osi wieku”.

W wieku 18 lat zwracamy uwagę na szczegóły, a nasz mózg jest w najlepszej kondycji

W tym właśnie wieku najlepiej ma się moc obliczeniowa naszego mózgu. Aby to sprawdzić naukowcy użyli testu zwanego „Digit Symbol Substitution”. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie zmierzyć bardzo wiele rzeczy – od demencji po uszkodzenia mózgu. Test ten wymaga od człowieka wykonywania bardzo wielu czynności w jednym czasie. Mowa tutaj m.in. o utrzymywaniu uwagi, szybkości przetwarzania danych oraz umiejętności wizualnych.

Uczenie się nieznanych nam imion najłatwiej przychodzi w wieku 22 lat

Dla większości dorosłych zapamiętywanie nowych informacji przychodzi z trudem. Fenomen ten zwany jest powszechnie „paradoksem Bakera/Bakera”. Chodzi o to, że trudniej zapamiętać nam coś bez kontekstu. W nazwie paradoksu chodzi o piekarza (ang. baker) i imię (Baker). Łatwiej nam zapamiętać fakt, że dana osoba jest piekarzem, niż to że ma na imię Baker. Jednak w wieku 22 lat ludzki mózg ma najmniejszy z tym problem.

W rozpoznawaniu nowych twarzy najlepsi jesteśmy w wieku 32 lat

Ludzki mózg ma niesamowitą umiejętność rozpoznawania już znanych twarzy i poznawania nowych. Naukowcy jednak dopiero tak naprawdę od niedawna uczą się dlaczego tak jest. W przypadku przeciętnego człowieka umiejętność ta przeżywa swój największy rozkwit dopiero „po trzydziestce”.

Nasza koncentracja ma się najlepiej w wieku 43 lat

Masz problemy z koncentracją? Ciężko skupić ci uwagę na czymś konkretnym przez dłuższy czas? Nie przejmuj się, po czterdziestce będzie lepiej. Wprawdzie najlepsza kondycja mózgu przypada na późny okres dojrzewania, to jednak jeśli chodzi o koncentrację najlepsze wyniki osiągnęli ludzie w średnim wieku.

Identyfikacja cudzych emocji najłatwiej przyjdzie nam w wieku 48 lat

Randkowanie w młodym wieku bywa trudne. Może to wynikać m.in. z tego, że w wieku 20 lat nie jesteśmy najlepsi w czytaniu i rozumieniu cudzych emocji. Umiejętność ta rozwija się i owocuje dopiero z czasem. Najlepsi w tej „dyscyplinie” jesteśmy bowiem dopiero w wieku 48 lat.

Najlepsi z matematyki będziecie w wieku 50 lat

Wiele osób myśli, że po opuszczeniu szkoły ich umiejętności matematyczne będą szły tylko w dół. Badania pokazują jednak, że przeciętny człowiek najlepszy z matematyki jest właśnie w wieku 50 lat.

Nauka i rozumienie nowych informacji najlepiej wygląda w wieku 50 lat

Podobnie jak z matematyką – przyswajanie i zrozumienie nowych informacji najłatwiej przychodzi nam w wieku 50 lat. Są to jednak bardzo specyficzne informacje ogólne, takie jak na przykład historyczne wydarzenia, czy jakieś idee polityczne.

Najlepszy w scrabble będziesz w wieku 67 lat

Najlepsza znajomość słów i rozumienie ich definicji przyjdzie z wiekiem. Jeśli więc słabo idzie wam gra w scrabble – nie martwcie się, w okolicach 67 roku życia będzie lepiej.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze