4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Oto kraje, które mają największe szanse przetrwać nadchodzące zmiany klimatyczne – jak wypada Polska?

04 Wrz 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Zmiany klimatyczne nadchodzą – ba! one cały czas dzieją się na naszych oczach. Często tego nie zauważamy, ponieważ nie są one nagłe, lecz zachodzą stopniowo. Czy ktoś wierzy w ocieplenie klimaty czy nie – jego również owe zmiany będą dotyczyły. Nie inaczej jest z obecnie panującym prezydentem Donaldem Trumpem i całymi Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północne. Dwa lata temu naukowcy z University of Notre Dame opublikowali listę krajów, które najlepiej i najgorzej poradzą sobie z ociepleniem klimatu. Ów indeks nie jest już „pierwszej młodości”, jednak ostatnimi czasy znów pojawił się na tapecie – w związku z tym postanowiliśmy wam go zaprezentować.

Przy jego tworzeniu brano pod uwagę wiele czynników, takich jak na przykład narażenie danego kraju na szkody związane z ociepleniem klimatu i podniesieniem się poziomu wód. Brano jednak również pod uwagę rzeczy takie, jak infrastruktura kraju, kondycja ekonomiczna, zapasy jedzenia, postęp technologiczny itd. Sprawdzono też, jak dany kraj przygotowany jest na ewentualne klęski żywiołowe.

Krajami które najlepiej poradzą sobie z tym wszystkim są:
1. Dania
2. Nowa Zelandia
3. Norwegia
4. Singapur
5. Wielka Brytania

Natomiast najgorzej poradzą sobie:
1. Republika Środkowoafrykańska
2. Czad
3. Erytrea
4. Burundi
5. Sudan

Polska znalazła się na 22 miejscu w rankingu, który w całości możecie zobaczyć pod tym adresem.

Zapewne zauważyliście pewną zależność. Wygląda na to, że krajami najlepiej przygotowanymi, są ta najbogatsze. Natomiast najmocniej oberwą najbiedniejsze regiony świata – czy nam się to podoba, czy nie. Niestety widzimy również, że kraje które najbardziej zanieczyszczają obecnie środowisko, wyjdą z tego bez szwanku.

Niestety wiele powyższych regionów nie będzie praktycznie nadawało się do zamieszkania do 2100 roku.

Źródło: IFLS

 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze