4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Oto model 3D, który naśladuje ludzki mózg

03 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

W gąbczastej strukturze stworzono środowisko dla neuronów. Na tym trójwymiarowym i żywym modelu, naukowcy sprawdzają działanie nowych leków. To pierwsza taka trójwymiarowa struktura skutecznie imitująca mózg ludzki – czy wiesz, że picie gazowanych napojów może skurczyć Twój mózg? Fakt, że funkcjonują w nim żywe neurony sprawia, że jest w stanie przekazywać impulsy miedzy neuronami i reagować na uszkodzenie podobnie jak oryginał. Wyglądem jednak odbiega od naszego wyobrażenia mózgu, jest to bowiem tylko… kolorowa gąbka.

Celem nie było tworzenie sztucznego mózgu, choć i w tym kierunku zrobiono postępy, a badanie nad pływem niektórych leków na funkcjonowanie mózgu. Dzięki tego rodzaju żywej makiecie, naukowcy mogą eksperymentować do woli, choć nie udaje się utrzymać takiej struktury przy życiu przez dłuższy czas. Obecnie trwają próby wydłużenia jej żywotności do sześciu miesięcy.

Do tej pory, podobne struktury powstawały w dwóch wymiarach, na szalkach Petriego lub w podobnych ośrodkach, w których tworzono siatki neuronów. Było to jednak niezbyt skuteczne, a struktury takie miały jeszcze mniejszą żywotność. David Kaplan wspominał o możliwościach, jakie daje nowe podejście do tematu. Wymieniał między innymi możliwości sprawdzania różnych rodzajów terapii oraz różnych substancji. Co więcej, na nowym „mózgu” można będzie sprawdzać, jak mózg reaguje na dany lek i rodzaj terapii oraz które rozwiązania są bardziej efektywne, a które mniej.

Tę „makietę” ludzkiego mózgu zbudowano tak, by zawierała sześć różnych obszarów o nieco odmiennych właściwościach. Tak jak w rzeczywistości. Mózg nie jest jednolitą strukturą, stąd różne warstwy sztucznego mózgu, dla ułatwienia zabarwione kolorami. Dzięki odwzorowaniu tej struktury, można symulować różne uszkodzenia mózgu. Od wstrząsu, po mechaniczne uszkodzenie jednej z tkanek.

Ponieważ sztuczny mózg reaguje naturalnie, naukowcy mogą przyjrzeć się dokładnie zachodzącym w czasie urazu procesom. Może to przynieść wiele nowych odkryć nie tylko w farmacji, ale możliwe jest też odkrycie nieznanych dotąd mechanizmów i właściwości naszego mózgu. Jest to najbardziej złożony organ naszego ciała i wciąż nie do końca poznany. Badania takie jak te, mogą przynieść wiele korzyści w rozmaitych dziedzinach naukowych. Wszyscy są jednak zgodni, że mimo wielkich postępów i nadziei, to dopiero początek drogi, jaką trzeba przebyć, by udało się tworzyć strukturę wiernie imitującą ludzki mózg.

Choć może to brzmieć jak sci-fi, wielu uczonych, jak Rosemarie Hunzicker, jest zdania, że możliwe jest stworzenie czegoś, co strukturalnie przypomina nasz mózg. Sama struktura i mechaniczna strona to jednak nie wszystko. Nie odtworzymy idealnie tego, czego sami dobrze nie znamy. Ciężko by było na przykład uzyskać mózg, który funkcjonowałby podobnie i komunikował się, jak nasze mózgi.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NY Times

Zdjęcie: NY Times

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze