4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Oto najbardziej śmierdząca z planet

03 Kwi 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Niektóre planety nie tylko zupełnie nie nadają się do życia, ale też mają naprawdę obrzydliwy zapach – przeczytajcie o zapachu, który wywołuje agresję u ludzi. Mark Hofstadter, badacz z NASA Jet Propulsion Laboratory zdradził w wywiadzie dla Gizmodo, która z planet śmierdzi najbardziej. Według niego, jest to Uran. Jesteście ciekawi, jaki zapach panuje w atmosferze tego gazowego giganta? Zdaniem naukowca, gazy obecne w tej olbrzymiej planecie, sprawiają, że ma ona zapach… zgniłych jaj i kociego moczu.

„Nie chciałbyś znaleźć się na tej planecie i próbować na niej oddychać”

– powiedział Hofstadter.

W górnych warstwach Urana znajduje się wodór, hel i metan, a w dolnych – siarkowodór, amoniak, metan i dwutlenek węgla. Stężenie siarkowodoru i amoniaku jest bardzo małe (mniej niż 8 części na milion siarkowodoru i mniej niż 100 części na miliard w przypadku amoniaku), jednak, zdaniem Hofstadtera, gazy te mogą się skroplić i utworzyć chmurę o niezwykle obrzydliwym zapachu kociego moczu.

W gazowych obłokach pozostałych planet-gigantów – Jupitera, Saturna i Neptuna – także zawarte są związki tworzące przykry zapach, ale ich stężenie jest dużo mniejsze.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Gizmodo

Zdjęcie: Gizmodo

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze