4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Oto najbardziej zanieczyszczona wyspa na świecie!

10 Cze 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

Naukowcy przeprowadzili ostatnio ranking na najbardziej zanieczyszczoną wyspę na świecie – gdzie znajduje się najbardziej niebezpieczna wyspa na Ziemi? Jesteście ciekawi, jaka wyspa zajęła niechlubne, pierwsze miejsce w zestawieniu? To niezamieszkała wyspa koralowa Henderson, leżąca na Oceanie Spokojnym, należąca do brytyjskiego terytorium zamorskiego Pitcairn. Wyniki badania opublikowano w artykule, który ukazał się w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Jedna z najbardziej odległych i dziewiczych wysp na świecie, położona jest tak daleko na oceanie, że eksperci odwiedzają ją jedynie w celach badawczych, raz na 5-10 lat. Podczas niedawnej wizyty, badacze odkryli, że na wyspie, znajduje się w sumie ponad 17 ton plastiku – około 671 fragmentu odpadów z tworzyw sztucznych na metr kwadratowy. Wyspa leży w miejscu, do którego śmieci docierają z Ameryki Południowej lub zostają wyrzucone z łodzi rybackich. Naukowcy nie zbadali jeszcze zanieczyszczenia na klifach i skalistej linii brzegowej wyspy.

Największym problemem wyspy jest zanieczyszczenie plastikowymi odpadami. Rocznie, na wyspie ląduje ponad 300 milionów ton plastiku, które ostatecznie trafiają do oceanu, zagrażając życiu jego mieszkańców.

Prawie wszystkie śmieci znalezione na wyspie Henderson zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Przechadzając się malowniczą linią brzegową, natrafimy na plastikowe żołnierzyki, elementy domina, szczoteczki do zębów, zapalniczki, smoczki a nawet klocki LEGO.

Mimo skrajnego oddalenia wyspy Henderson (znajduje się ona w połowie drogi między Nową Zelandią a Chile), naukowcy twierdzą, że wyspa ta posiada najwyższą na świecie gęstość śmieci. Ta niewielka wysepka (ma powierzchnię 37,3 km²) wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Długość wyspy zmierzona z północy na południe to 10,2 km, a szerokość ze wschodu na zachód to 6 km.

Dlaczego właściwie jest na niej tak brudno?

Henderson Island położona jest na skraju wiru prądów oceanicznych, które mają tendencję do wychwytywania i zatrzymywania przepływających śmieci.

„Ilość plastiku jest naprawdę niepokojąca. To zarazem piękne i przerażające”

– powiedziała Jennifer Lavers, naukowiec z australijskiego University of Tasmania, która była główną autorką raportu,

Plastik jest niestety wszechobecny nie tylko na plażach, ale i w środowisku morskim, gdzie utrzymuje się przez dziesięciolecia. Resztki tworzyw sztucznych stwarzają ogromne zagrożenie dla różnorodności biologicznej żyjącej w morzach i oceanach.

Źródło: PNAS, NBC News

Zdjęcia: Newsmax, Nytimes

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze