4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Oto najcieńsza kreacja na świecie. Wykonano ją z grafenu!

27 Sty 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

W Trafford Centre w brytyjskim Manchesterze zaprezentowano pierwszy w historii strój utworzony z najcieńszego i najbardziej wytrzymałego materiału na świecie – grafenu – donosi The Guardian – czy Polska zarobi miliardy na grafenie? 

Francesca Rosella, dyrektor kreatywna firmy CuteCircuit, która produkuje ubrania będące skrzyżowaniem mody i nowoczesnej technologii, powiedziała, że stworzenie takiej sukienki było dla niej ogromnym zaszczytem.

„Grafen nigdy przedtem nie został wykorzystany w branży modowej. To prawdziwy zaszczyt być pierwszą osobą, która to zrobiła”

– powiedziała Rossella, której sukienki noszą m.in. takie gwiazdy jak Katy Perry i Nicole Scherzinger.

Zaprezentowana w Manchesterze kreacja, ma wkrótce trafić na wybiegi w Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Jest ona niezwykła również ze względu na fakt, że dzięki zastosowaniu światełek LED, zmienia kolor poprzez zsynchronizowanie z oddechem modelki.

„Grafen został wykorzystany do zasilania diody LED oraz czujnika, który rejestruje oddech modelki. W całym projekcie, poza grafenem, wykorzystano również bardziej codzienny materiał o nazwie crine – jest to lekka tkanina nylonowa”

– mówią autorzy projektu.

dsp_men_250117_graphene_06jpg

Projektanci mają nadzieję, że technologia ta może zostać wykorzystana do stworzenia sukienki, która może być zaprogramowana tak, aby wyświetlić dowolny kolor lub wzór.

„To fantastyczny projekt. Grafen posiada naprawdę niezwykłe właściwości a zastosowanie go w dziedzinie mody jest bardzo ekscytujące. Sukienka jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju i pokazuje, czym jest kreatywność, wyobraźnia i chęć do innowacji, którą można tworzyć za pomocą grafenu i pokrewnych materiałów dwuwymiarowych”

– powiedział doktor Paul Wiper z National Graphene Institute w Manchesterze.

Czym jest grafen?

Grafen jest najlepiej przewodzącym materiałem znanym obecnie człowiekowi – jest też 200 razy mocniejszy od stali. Ma grubość jednego atomu i jest milion razy cieńszy od ludzkiego włosa. Posiada on płaską strukturę złożoną z atomów węgla, połączonych w sześciokąty (kształtem przypomina plaster miodu).

Grafen został po raz pierwszy wyizolowany w 2004 roku przez naukowców z University of ManchesterKonstantina Novoselova i Andre Geima. Za badania grafenu  otrzymali oni w 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Grafen jest obecnie przedmiotem zainteresowania wielu branż, ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne.

dsp_men_250117_graphene_10jpg

8535876997_854c089c14_b

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: PSFK, The Guardian, Manchestereveningnews

Zdjęcia: PSFK, The Guardian, Manchestereveningnews

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze