4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Oto ryba… bez twarzy! Właśnie wyłowiono ją w pobliżu Nowej Południowej Walii!

13 Cze 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów, mogliście zobaczyć prawdziwe potwory z głębi Morza Barentsa – obejrzyjcie to jeszcze raz. Do listy najbardziej przerażających stworzeń w z pewnością warto również zaliczyć rybę z gatunku Typhlonus nasus. Ryba ta nie posiada bowiem twarzy, albo przynajmniej – nie dostrzeżecie jej na pierwszy rzut oka. Jednak, zdaniem naukowców z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), posiada ona pewne elementy twarzy, tylko są one ukryte głęboko pod grubą warstwą skóry.

Wiele źródeł potwierdziło, że ryba ta jest rodzajem rzadko spotykanego przez ludzi węgorza, zwanego Typhlonus nasus. Choć Typhlonus nasus można sporadycznie spotkać w całym środkowo-zachodnim Pacyfiku, a także w Morzu Arabskim, Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Japonii i na Hawajach, wyciągnięcie tej ryby na brzeg zdarza się niezwykle rzadko. Jest to zapewne spowodowane przez fakt, że żyje ona na głębokości 4000-5000 metrów.

Okazuje się, że ryba ta została po raz pierwszy zidentyfikowana podczas wyprawy badawczej Challenger z 1872-1876 r.

„To naprawdę niezwykłe! Wydobyliśmy to stworzenie z głębokości około 4000 metrów, w regionie Newcastle w Nowej Południowej Walii i nie mieliśmy pojęcia, co to jest. Nie byliśmy w stanie dostrzec żadnych śladów oczu. Mimo iż, bardzo niewiele wiadomo na temat tej dziwnej ryby bez twarzy, w rzeczywistości ona ma oczy, które są dobrze widocznie pod skórą u mniejszych okazów”

– napisała badaczka Dianne Bray z Museum Victoria.

„Wątpię, czy przydałyby się im one w znacznym stopniu, biorąc pod uwagę fakt, że ryby te pływają w ekstremalnych głębiach, gdzie praktycznie nie ma światła”

– dodała Bray.

„Uważam, że techniczny termin na rybę bez oczu to rba”

– zażartował biolog David Shiffman w rozmowie z portalem Gizmodo.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Mashable, Gizmodo

Zdjęcia: Mashable, Gizmodo

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze