4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Pająki uznane za morderców milionów zwierząt

17 Mar 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Pająki są bez wątpienia jedną z najważniejszych grup drapieżnych stworzeń. Ostatnie badania pokazują, że zwierzęta te zabijają w ciągu roku astronomiczne liczby owadów – dowiedzcie się, skąd właściwie wziął się nasz strach przed pająkami.

Zoologowie z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii i Uniwersytetu w Lund w Szwecji odkryli, że pająki zabijają setki milionów owadów i innych małych zwierząt rocznie. Całkowity ciężar ich ofiar to 400-800 mln ton. Wnioski naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Science of Nature” i krótko informuje o nich portal Phys.org.

Łączna masa wszystkich pająków na Ziemi to 25 mln ton. 90 procent ich ofiar to owady, ale duże tropikalne pająki polują także na małe kręgowce – żaby, jaszczurki, węże, ptaki i nietoperze.

Według Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), ludzie na całej planecie zużywają rocznie 400 milionów ton mięsa i ryb, co jest porównywalne do biomasy wchłanianej przez pająki.

jumping-spider-300447_960_720

Pająki (Araneae) to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i bogatych gatunkowo grup drapieżników. Ta grupa stawonogów zawiera ponad 40 tysięcy gatunków. Mierzą one od o,5 mm do 12 centymetrów i mają do około 32 cm w rozstawie odnóży.

„Nasze obliczenia pozwalają nam oszacować po raz pierwszy w skali globalnej, że pająki są głównymi naturalnymi wrogami owadów. W porozumieniu z innymi owadożernymi zwierzętami, takimi jak mrówki i ptaki, znacząco przyczyniają się one do zmniejszenia gęstości zaludnienia owadów”

– powiedział główny autor badania, Martin Nyffeler z Uniwersytetu w Bazylei.

„W ten sposób pająki wnoszą istotny wkład w utrzymanie równowagi ekologicznej natury”

– dodał naukowiec.

spider-1145105_960_720

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Phys

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze