4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Palenie marihuany sprawia, że plemniki zaczynają zachowywać się bardzo dziwnie

05 Wrz 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Na temat plemników mogliście poczytać na łamach naszej strony już niejednokrotnie. Jednym ze zdecydowanie najciekawszych wpisów był ten, w którym sprawdzaliśmy, jak długo plemniki są w stanie przeżyć poza ciałem mężczyzny oraz czy są zdolne do zapłodnienia. Kolejnym często poruszanym przez nas tematem była marihuana. Tutaj z kolei jednym z najciekawszych wpisów był ten, w którym sprawdzaliśmy, co dzieje się w mózgu regularnego palacza. Tym razem połączymy te dwa tematy.

Nie od dzisiaj wiadomo, że palenie marihuany może u niektórych powodować pojawienie się lenistwa, ociężałości, spowolnionych ruchów itp. Czy jednak przyszło wam kiedyś do głowy, że może ona mieć taki sam wpływa na plemniki? Jakiś czas temu badania udowodniły, że regularne palenie marihuany (kilka razy tygodniowo) może sprawić, że liczba plemników zmniejszy się nawet o 1/3. Oczywiście jest to proces w pełni odwracalny – wystarczy odstawić używkę na jakiś czas. Okazuje się jednak, że marihuana wpływa na płodność mężczyzn również w inny sposób. Victor Chow z University of British Columbia odkrył, że marihuana wpływa również na to, jak plemniki się zachowują.

Plemniki regularnego użytkownika marihuany nie zachowują się tak, jak powinny się zachowywać – czyli nie płyną prosto do celu i nie zapładniają jajeczka. Używka sprawia, że stają się one ospałe i zaczynają „pływać w kółko”. Oczywiście okazjonalne palenie nie będzie miało takiego wpływu. Zmiany można dopiero zaobserwować przy tzw. regularnym paleniu, czyli co najmniej kilka razy w tygodniu.

Dlaczego jednak coś w ogóle wpływa na plemniki? Eksperci tłumaczą, że plemniki to komórki, które bardzo gwałtownie się zmieniają. Kobiety rodzą się już ze swoimi wszystkimi jajeczkami, jednak u mężczyzn plemniki produkowane są na bieżąco.

Niestety na chwile obecną zagadnienie to wymaga zdecydowanie większej ilości badań. Te prowadzone do tej pory były realizowane na stosunkowo niewielkiej próbie, a do tego były przeprowadzane na zwierzętach. Czy więc marihuana ma taki sam wpływ na ludzkie plemniki? Prawdopodobnie tak, jednak warto by było się upewnić. Miejmy więc nadzieję, że odpowiednie testy zostaną przeprowadzone w najbliższej przyszłości.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze