4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Pamiętacie „najbrzydszą rybę świata”? Trochę was okłamano, bo w rzeczywistości wygląda ona zupełnie inaczej

13 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Wszyscy zapewne doskonale kojarzycie tę różową, bezkształtną masę ze zdjęcia powyżej. Swego czasu fotografia krążyła po sieci i zdobywała ogromną popularność. Ryba ta została okrzyknięta „najbrzydszym zwierzęciem na świecie”. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Spójrzcie tylko na te oczy, wielki nos i smutne usta. Niewiele osób wie, że powyższe zdjęcie pochodzi z pewnego projektu, który liczy sobie już 14 lat. U wybrzeży Nowej Zelandii grupa badaczy zbierała, klasyfikowała i fotografowała nietypowe gatunki zwierząt. Powyższe zdjęcie zostało zrobione przez panią fotograf Kerryn Parkinson w 2003 roku.

Fotografia ryby zaczęła zdobywać popularność jednak dopiero w 2013 roku, kiedy pojawiła się w internecie. Mniej więcej wtedy „blobfish” stał się maskotką Towarzystwa Ochrony Brzydkich Zwierząt. Ogłoszono nawet konkurs, w którym wyłoniono zwycięzcę, poprzez głosowanie w internecie. Blobfish nie miał sobie równych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym ta ryba tak naprawdę jest i jak wygląda w rzeczywistości.

Jest to Psychrolutes marcidus, gatunek ryby skorpenokształtnej z rodziny Psychrolutidae, zamieszkującej głębokie wody u wybrzeży Australii i Tasmanii. Ryba ta żyje głownie na dużych głębokościach, dlatego też jest tak rzadko widywana przez ludzi. W swoim naturalnym środowisku Psychrolutes marcidus nie wygląda już tak komicznie. Ten przedziwny „glut” widoczny na powyższym zdjęciu, to w rzeczywistości ryba z uszkodzeniami ciała spowodowanymi dekompresją.

Psychrolutes marcidus żyje na głębokości od 600 nawet do 1200 metrów pod powierzchnią. Ryby te nigdy nie pojawiają się nawet na głębokości 300 metrów. Nic więc dziwnego, że ciało Psychrolutes marcidus zareagowało w ten właśnie sposób, kiedy naukowcy wyciągnęli rybę siłą na powierzchnię.

Jako ryby głębinowe są one przyzwyczajone do minimalnej ilości światła oraz wysokiego ciśnienia. Zostały one wyposażone w miękkie kości oraz „glutowate” ciało, co umożliwia im przetrwanie w trudnych warunkach. W przeciwieństwie do ryb żyjących bliżej powierzchni, Psychrolutes marcidus nie posiadają pęcherza pławnego.

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, jak ryba wygląda w swoim naturalnym środowisku. Jest różnica, prawda?

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze