4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Patrzenie na atrakcyjne twarze działa na ludzki mózg jak narkotyk

09 Sty 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Nowe badania wykazały, że ludzka chęć patrzenia na atrakcyjne twarze odgrywa pewną rolę w procesie doboru partnera, a przyjemne uczucie, które wywołuje piękno ma swoje źródło w mózgu – czy to prawda, że nieatrakcyjni znajomi sprawiają, że stajemy się piękniejsi? Naukowcy odkryli również, że atrakcyjność wydaje się stymulować te same obszary mózgu, co morfina.

„Tak samo jak smaczne jedzenie czy dobra muzyka – bycie związanym z kimś – romantycznym partnerem – jest dla ludzi satysfakcjonujące”

– powiedziała Olga Chelnokova, psycholog na University of Oslo.

Fakt, że coś lub ktoś się nam podoba, a fakt, że czegoś lub kogoś pożądamy – to dwie różne rzeczy. Pierwsze opisuje pociąg do czegoś lub kogoś, podczas gdy drugie opisuje motywację do posiadania czegoś niezależnie od tego czy to się nam podoba. System opioidowy jest częścią mózgu, która koduje „pociąg do czegoś”, a pokrewny, choć jednak różny system dopaminowy, kontroluje „pożądanie czegoś”.

„Większość badań nad przyciąganiem pomiędzy ludźmi, bazowało na pasywnym skanowaniu mózgu, a nie sondowaniu mózgu za pomocą środków chemicznych”

– powiedziała Chelnokova i dodała, że większość tych badań przeprowadzana była na zwierzętach, a nie na ludziach.

Chelnokova i jej zespół rekrutowali do swoich badań 30 zdrowych mężczyzn. Naukowcy niektórym z biorących u dział w badaniu podali morfinę, która aktywuje system opioidowy, a niektórym podali supresor opioidów. Następnie, eksperci pokazali badanym fotografie twarzy kobiet różniących się atrakcyjnością. Badani mogli swobodnie przeglądać fotografie. Potem poproszono biorących udział w badaniu o ocenę stopnia w jakim podobała się im każda z twarzy, a w międzyczasie mierzono, jak długo patrzyli na każdą fotografię.

Uczestnicy badania, którym podano morfinę ocenili najbardziej obiektywnie atrakcyjne twarze bardzo wysoko – innymi słowy, podobały im się bardziej od innych twarzy. Dodatkowo, pod wpływem morfiny spędzali oni więcej czasu na oglądaniu twarzy atrakcyjnych niż nieatrakcyjnych, co sugeruje, że pożądali tych twarzy bardziej. Dla porównania, uczestnicy którym podano supresor opioidów wykazywali mniej pociągu i pożądania – ocenili atrakcyjne twarze niżej i spędzili mniej czasu na oglądaniu tych twarzy.

Podanie morfiny miało największy wpływ na to, jak mężczyźni postrzegali najbardziej atrakcyjne kobiety. Według naukowców, taka atrakcyjność może sygnalizować dobrą kondycję pod względem ewolucyjnym. W związku z tym, system opioidowy może pomagać ludziom w wyborze najlepszego partnera poprzez generowanie przyjemnych uczuć, kiedy widzimy tego partnera oraz czyniąc nieatrakcyjnych partnerów mniej pożądanymi.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze