4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Październik to prawdziwy miesiąc spadających gwiazd! Czekają nas aż trzy niesamowite spektakle, z czego dwa w najbliższych dniach

03 Paź 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Niestety deszcze meteorów, które będziemy mogli zaobserwować w październiku, nie będą ani tak spektakularne ani tak liczne, jak sierpniowe perseidy to jednak i tak warto wyjrzeć nocą na zewnątrz, aby chociaż trochę pogapić się w niebo. Będą to bowiem jedne z ostatnich okazji w tym roku, aby zaobserwować „spadające gwiazdy”, a będzie na co popatrzeć. Tylko w jednym miesiącu swoje maksimum osiągną aż trzy roje – Drakonidy, Taurydy Południowe i Orionidy.

Na pierwszy ogień idą Drakonidy – swoje maksimum osiągną one 8 października a ich ZHR (Zenitalna Liczba Godzinna) będzie wynosiło 10 – możemy więc zaobserwować do 10 meteorów na godzinę. Następnie przyjdzie kolej na Taurydy Południowe. Ich ZHR będzie równie niski, a swoje maksimum osiągną one 10 października. Kolejnym mało obfitym rojem będą Orionidy, których maksimum przypada na 21 października. W przypadku tych ostatnich obserwacja będzie dużo łatwiejsza, ponieważ księżyc będzie wtedy w nowiu (nów to przeciwieństwo pełni).

W tym roku kalendarzowym będziemy mogli oglądać jeszcze trzy różne roje. Leonidy, których maksimum przypadnie na połowę listopada; Geminidy, których maksimum przypadnie na połowę grudnia; oraz Ursydy, których maksimum przypadnie w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Najbardziej obfite będzie ZHR Geminidów, może ono wynieść bowiem aż około 120 meteorów na godzinę.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze