4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Picie kawy doda 9 minut dziennie do Twojego życia

11 Lip 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

O kawie pisaliśmy dla Was już co najmniej kilkanaście razy. Wpiszcie frazę „kawa” do naszej wewnętrznej wyszukiwarki, a przekonacie się, że nie kłamiemy. W jednym z naszych wpisów tłumaczyliśmy nawet wpływ picia kawy na rozmiar kobiecych piersi – tak, ma to sporo wspólnego ze sobą. Dla smakoszy tego czarnego napoju mieliśmy niestety również złe wieści. W jednym z naszych poprzednich wpisów wymieniliśmy 10 produktów spożywczych, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi jeszcze za naszego życia. Niestety wśród nich znalazła się także kawa. Dlatego dzisiaj dla zachowania równowagi podamy informacje, które z pewnością ucieszą niejednego wielbiciela kawy. Okazuje się bowiem, że spożywanie tego „czarnego nektaru” jest w stanie dodać 9 minut dziennie do naszego życia.

Ostatnio przeprowadzono dwa nowe badania dotyczące spożywania kawy. Jedno z nich było największym tego typu przeprowadzonym w historii nauki. Ich wyniki jasno pokazują, że spożycie tylko jednego kubka kawy dziennie (350 ml) zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci z przyczyn zdrowotnych o 12%, podczas gdy spożywanie trzech kubków dziennie zmniejsza owo ryzyko aż o 18%. Profesor David Spiegelhalter z University of Cambridge obliczył, że sporadyczne picie kawy może wydłużyć nasze życie aż o trzy miesiące w przypadku mężczyzn i o miesiąc w przypadku kobiet – tak, wyniki różniły się zależnie od płci.

Badacze z Imperial College London i University of Southern California twierdzą, że jak najbardziej ma to swoje naukowe wyjaśnienie. Kawa zawiera w sobie całkiem dużą ilość przeciwutleniaczy i innych związków, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Walczą one m.in. z insulinoopornością oraz poprawiają działanie wątroby.

Te badania naprawdę były ogromne. Brało w nich udział 500 000 osób w wieku do 35 lat. Naukowcy śledzili ich życie przez niemal 16 lat. W tym czasie aż 42 000 osób badanych zmarło. Przyczyny były różne: rak, choroby układu krążenia, problemy z sercem. Naukowcy wzięli oczywiście pod uwagę wszystkie inne czynniki, które mogły wpłynąć na zdrowie każdej badanej osoby – czyli palenie papierosów, dieta, alkohol, styl życia.

W ten sposób odkryto, że osoby spożywające najwięcej kawy, były najmniej narażone na przedwczesną śmierć z powodów zdrowotnych. Przy jednym kubku kawy u mężczyzn ryzyko zmniejszało się o 12% a u kobiet o 7%. Spożywanie kawy zmniejszało również ryzyko śmierci z powodu problemów z układem trawiennym – w przypadku mężczyzn o 51% w przypadku kobiet o 40%.

Jeśli więc jeszcze dzisiaj nie wypiliście ani trochę kawy, to zróbcie to teraz!

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Telegraph

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze