4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Picie kawy robi coś bardzo dziwnego z twoim językiem

29 Sie 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Co zrobilibyśmy bez kawy? Czy jest coś cudowniejszego niż filiżanka czarnego płynu z samego rana? Który zapach budzi lepiej niż zapach prażonych ziaren kawy, dopiero co zmielonych w młynku? Można się rozpłynąć w marzeniach na samą myśl. Kawa jest jedną z najczęściej spożywanych używek na świecie – każdego dnia konsumujemy około 2,25 miliarda filiżanek kawy. Jeśli chodzi o Polskę, to statystyczny mieszkaniec naszego kraju zużywa około 3 kg kawy każdego roku – jest to w przybliżeniu 1 filiżanka dziennie. Kawa jest też jedną z częściej badanych substancji. Naukowcy wciąż odkrywają jej nowe właściwości – czasem korzystne dla naszego ciała a czasem wręcz przeciwnie. Dzisiaj przyjrzymy się pewnemu eksperymentowi, który przeprowadzili naukowcy z Cornell University.

Chcieli oni przetestować wpływ kofeiny na odbieranie przez nas smaków. W tym celu zebrali 107 ochotników i podzielili ich na dwie grupy. Wolontariusze wzięli udział w tzw. ślepej próbie – oznacza to, że nie znali szczegółów eksperymentu. Ochotnicy z obydwu grup otrzymali kawę bezkofeinową – z tym że w jednej grupie doprawiono ją około 200 mg kofeiny (mniej więcej tyle ile znajduje się w filiżance mocnej kawy kofeinowej). Nie poinformowano ich o tym, że kawa jest bezkofeinowa.

Napoje wszystkich uczestników zostały oczywiście posłodzone. Naukowcy zauważyli jednak, że ochotnicy z grupy w której kawa została doprawiona kofeiną, skarżyli się na brak cukru w swojej filiżance. Tego samego nie można było powiedzieć o uczestnikach badania z drugiej grupy – dla nich ilość cukru była wystarczająca. Kofeina musi więc ewidentnie wpływać na odbieranie przez nas słodkiego smaku. Wykonano również odpowiednie testy dla pozostałych smaków (gorzkiego, kwaśnego, słonego i umami) – tutaj nie zauważono żadnych zmian.

Naukowcy na końcu zapytali ochotników czy czują się pobudzeni – żaden z nich nie wiedział, że w rzeczywistości podano im kawę bezkofeinową. Uczestnicy badania z obydwu grup stwierdzili, że są pobudzeni jak po każdej innej filiżance kawy. Nie byli oni więc w stanie odróżnić tego, czy w ich filiżance jest kofeina czy też nie. Zadziałał tutaj oczywiście tzw. efekt placebo.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze