4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Pierwszy na świecie robot-policjant rozpoczął pracę w policji w Dubaju

24 maja 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Walczy z przestępczością, rozmawia w sześciu językach i potrafi reagować na emocje. W niedzielę, podczas trzydniowej konferencji Gulf Information Security Expo and Conference (GISEC), która odbyła się w World Trade Centre w Dubaju, dubajska policja zaprezentowała pierwszego na świecie robota-policjanta o imieniu Robocop – przeczytajcie o pierwszym na świecie robocie-prawniku, który został zatrudniony w prawdziwej kancelarii.

Na uroczystej prezentacji robota pojawił się książę Dubaju, następca tronu emira Dubaju – Muhammada ibn Raszida Al MaktumaHamdan ibn Muhammad ibn Raszid Al Maktum. Robot od razu wzbudził ogromne zainteresowanie mediów. Podczas konferencji, Robocop otrzymał odznakę policyjną i został oficjalnie wpisany jako członek policji w Dubaju.

Jakie było jego pierwsze zadanie?

W swoim pierwszym dniu pracy, robot poruszał się po korytarzach Gulf Information Security Expo and Conference (GISEC). Patrolował korytarze i chętnie robił sobie zdjęcia z gośćmi. Po zakończeniu imprezy, Robocop będzie pracować w najpopularniejszych dzielnicach Dubaju i pomagać swoim prawdziwym kolegom utrzymywać porządek w mieście.

Humanoidalny robot mierzy około 170 centymetrów i waży prawie sto kilogramów. Robocop orientuje się w terenie za pomocą GPS-u, jest wyposażony w detektor emocji, dzięki któremu potrafi rozpoznawać mimikę twarzy, gesty i może wyszukiwać przestępców za pomocą dokumentu tożsamości ze zdjęciem lub fotografii. Potrafi porozumiewać się w sześciu językach, w tym w angielskim i arabskim. Ale praca policji nie polega tylko i wyłącznie na łapaniu przestępców, więc Robocop może wykonywać również inne, ważne zadania. Na przykład, dzięki niemu można łatwo i szybko zapłacić mandat.

Robot posiada również tablet, za pomocą którego można zgłosić przestępstwo. Maszyna powstała we współpracy IBM Watson i Google.

„Naszym celem jest wdrożenie wielu inteligentnych mechanizmów policyjnych, w tym inteligentnych komisariatów i robotów oraz zastosowanie sztucznej inteligencji. Do roku 2030, Dubaj będzie miał pierwszy inteligentny posterunek policji, który nie będzie wymagał ludzkich pracowników”

– powiedział Khalid Nasser Al Razouqi, dyrektor Smart Services Department w policji w Dubaju.

„Zdecydowanie, chcemy mieć więcej robotów w przyszłości do obsługi zadań należących do policji. Do roku 2030, chcemy, żeby roboty stanowiły około 25 procent całkowitej siły policji”

– dodał podczas oficjalnej przemowy, dyrektor Future Shaping Centre of Dubai, policjant Abdullah Bin Sultan.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Rt, Whatson

Zdjęcie: Timeoutdubai

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze