4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Pierwszy na świecie robot-prawnik został zatrudniony w prawdziwej kancelarii

17 maja 2016
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Sztuczna inteligencja okazuje się być niezwykłym narzędziem, które może być wykorzystywane w wielu sferach naszego życia – od rozwijania skomplikowanych gier, przez debugowanie programów komputerowych, po pomoc onkologom w walce z rakiem. Możemy ją również znaleźć w naszych smartfonach i samochodach. Ale to nie wszystko.

Po raz pierwszy na świecie, oparty na sztucznej inteligencji Watson, robot-prawnik Ross, stworzony przez IBM, został zatrudniony w jednej z największych amerykańskich kancelarii prawniczych – posiadającej niemal 100-letnią tradycję firmie Baker & Hostetler – poinformował portal Futurism. Robot został skierowany do pracy w dziale, który prowadzi działalność związaną z postępowaniem upadłościowym. Na dzień dzisiejszy jest w nim zatrudnionych jeszcze 50 innych pracowników.

Zdaniem pomysłodawców projektu, możliwości Rossa są naprawdę imponujące. Robot jest w stanie zrozumieć pytania i odpowiadać na nie stosując hipotezy, które argumentuje w oparciu o aktualne odczyty z prawodawstwa, orzecznictwa i źródeł wtórnych oraz cytaty mające odniesienie do literatury fachowej. W przeciwieństwie do wyszukiwarek internetowych, które dają użytkownikom tysiące często nieistotnych odpowiedzi, Ross jest w stanie udzielić nam dokładnych i rzeczowych porad.

 Robot potrafi również wykonać kopię zapasową swoich wniosków.

Cyber-prawnik może także filtrować ogromną ilość nieistotnych informacji, co pomaga innym prawnikom i zwiększa efektywność ich pracy. Ponadto, sztuczna inteligencja stale uaktualnia bazę danych procesowych i powiadamia prawników o precedensach, które mogą mieć wpływ na rozpatrywanie spraw bieżących.

„Zaletą Rossa jest także fakt, że minimalizuje on czas potrzebny na uzyskanie odpowiedzi poprzez zawężenie wyników z tysiąca do zaledwie kilku najbardziej istotnych odpowiedzi, oraz przedstawia odpowiedź w swobodnym i zrozumiałym języku. Jest on także na bieżąco ze zmianami w systemie prawnym, w szczególności tymi, które mogą mieć wpływ na dalszy przebieg sprawy” – czytamy na stronie Futurism.

Publikacja nie określiła sposobu, w jaki Ross dostał się do Baker & Hostetler, jak również… wysokości wynagrodzenia, jakie miałby otrzymywać.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Futurism, Digital Trends

Zdjęcie: I.ytimg

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze