4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Po raz kolejny doszło do erupcji wulkanu Etna – zobaczcie przepiękne zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia

01 Mar 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Etna znajduje się na na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Czym jest dokładnie? Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Jest to przecież najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. W chwili obecnej mierzy on całe 3340 m n.p.m. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na nieprzerwaną aktywność wulkanu, jego wysokość ulega ciągłym zmianom. Wulkan zaczął formować się około 500 000 lat temu. Pierwsze doniesienia o jego erupcjach pochodzą z roku 1 500 p.n.e. Specjaliści uważają, że od tamtego czasu wybuchów było już duo ponad 200.

W poniedziałek wieczorem doszło do kolejnego wybuchu. Ostatnie tego typu zdarzenie miało miejsce w maju zeszłego roku. Wtedy to wulkan wyrzucił na wysokość ponad 3 000 metrów chmurę pyłów i gazów. Na szczęście nie był to groźny wybuch.

back-then-authorities-dynamited-the-sides-of-the-mountain-creating-channels-for-the-lava-to-flow-through-in-order-to-keep-it-away-from-the-nearby-village-of-zafferana

Do ostatniej erupcji, która mogła zagrażać ludziom doszło w roku 1992. Władze zdecydowały się wtedy wysadzić jeden ze stoków góry, aby w ten sposób stworzyć sztuczny kanał, którym mogła spływać lawa. Nie chcieli oni bowiem, aby strumień popłynął w stronę znajdującej się nieopodal miejscowości Zafferana, którą zamieszkuje niema 9 000 osób.

catania-airport-situated-within-31-miles-of-the-volcano-remained-open-but-authorities-were-tracking-the-movements-of-the-ash-cloud

Tym razem wybuch nie był poważny. Chmura pyłów nie była nawet na tyle duża, aby uniemożliwić normalne funkcjonowanie lotnisku Katania-Fontanarossa, które znajduje się zaledwie 50 kilometrów od wulkanu.

nothing-so-drastic-was-necessary-this-time-around-since-there-was-a-much-smaller-lava-flow

Etna może wybuchać nawet kilka razy do roku. Na ogół erupcje nie są jednak na tyle poważne, aby wymagały jakiejkolwiek interwencji, czy nawet paraliżowały ruch samolotów w tamtej okolicy. Nie zmienia to jednak faktu, że każde podobne wydarzenie, stanowi niezwykły pokaz. Szczególnie pięknie całość prezentuje się wtedy, kiedy dookoła panuje ciemność – jak ma to miejsce na prezentowanych przez nas zdjęciach.

Źródło: Reuters, Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze