4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Po raz pierwszy w historii jeleń został przyłapany na jedzeniu… ludzkich szczątków!

09 maja 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Jelenie są powszechnie uważane za jedne z bardziej łagodnych stworzeń. Jednak, jak pokazują nowe badania, istnieje ciemna, nieodkryta jak dotąd strona tych uroczych (jak nam się do tej pory wydawało) zwierząt.

Jak dotąd uważano, że jelenie są tylko i wyłącznie roślinożerne. Stworzenia te żywią się głównie trawą, sianem, korą drzew, ziemniakami, zbożami oraz owocami drzew i krzewów. Wykorzystując pułapki z kamerami, naukowcy zdobyli jednak bezprecedensowe zdjęcia ukazujące jelenia ogryzającego… szczątki ludzkiego szkieletu – już wcześniej pisaliśmy, że zwierzęta te zostały przyłapane na jedzeniu… ptaków. Nieco makabryczne, prawda?

„Oto pierwsza znana dokumentacja fotograficzna przedstawiająca jelenia ogryzającego szczątki ludzkie”

– donoszą naukowcy z Texas State University w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Forensic Sciences”. 

Odkrycie to może okazać się przydatne dla sądowych naukowców prowadzących dochodzenia w sprawie morderstw.

W nowym badaniu, zespół badawczy kierowany przez Daniela J. Wescotta pozostawił ludzkie zwłoki w zalesionym terenie 26-hektarowego Instytutu Badań nad Antropologami Sądowymi (Forensic Anthropology Research Facility – FARF) w San Marcos w Teksasie (uczelnia przyjmuje całe ciała ludzkie do badań kryminalistycznych).

Naukowcy założyli pułapki z kamerami i spodziewali się, że zobaczą lisy, szopy, kojoty i różne ptaki, zjadające ludzkie zwłoki. Około 190 dni po tym, jak ciało zostało złożone, a zwłoki zostały zredukowane zaledwie do szkieletu, na planie pojawił się niespodziewany gość: młody jeleń bielik. Na zarejestrowanym materiale widać wyraźnie, jak jeleń gryzie szczątki kostne człowieka. Kilka dni później, jeleń wrócił (albo był to inny jeleń – naukowcy nie są do końca pewni). Tym razem zarejestrowano na zdjęciach jelenia ze zwisającymi z pyska ludzkimi żebrami.

Wbrew powszechnej opinii, jelenie nie są więc prawdziwymi roślinożercami, o czym pisaliśmy już w marcu 2015 roku, kiedy odkryto, że niektóre z nich lubią porywać i wyjadać pisklęta bezpośrednio z gniazda.

Dlaczego właściwie to robią?

Zdaniem ekspertów, zwierzęta te próbują w ten sposób dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych minerałów.

„Potrzeba spożywania kości jest stosowana przez kopytne [parzystokopytne ssaki] głównie w celu uzyskania fosforu w uzupełnieniu do wapnia, sodu i innych minerałów, które są nieobecne w ich diecie wegetariańskiej, zwłaszcza w okresie stresu odżywczego, szczególnie w miesiącach zimowych”

– piszą autorzy pracy.

Poprzednie badania wykazały, że jelenie i inne zwierzęta kopytne preferują suche kości długowiecznych zwierząt. Kiedy przeżuwają one kości, pozostawiają charakterystyczny rozwidlony wzór, który jest łatwy do zidentyfikowania przez kryminalistycznych naukowców.

Jest to zupełnie przeciwieństwo znaków pozostawionych przez drapieżniki preferujące świeżą padlinę, które to pozostawiają ślady kłute i wgłębienia.

„Ta [rozwidlona] cecha została opisana przez badaczy jako artefakt wywołany przez to, że jelenie i inne zwierzęta kopytne trzymają w pysku kości jak cygaro”

– poinformowali naukowcy.

„Jest to pierwszy odnotowany w literaturze kryminalistycznej przypadek zjedzonych przez jelenia ludzkich pozostałości, wskazujący na to, jak ważne jest, aby wziąć pod uwagę padlinożerność jeleni podczas analizowania zwietrzałych kości w śledztwach dotyczących śmierci”

– dodają badacze.

Po przeczytaniu tego artykułu, z pewnością nigdy już nie spojrzycie na te stworzenia w taki sam sposób…

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Popsci, Gizmodo

Zdjęcia: Popsci, Gizmodo, Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze