4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Pobyt w przestrzeni kosmicznej aż dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka!

09 Cze 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z University of Nevada w Las Vegas, zaprezentowali nowy model predykcyjny mówiący o niebezpieczeństwach związanych z ekspozycją na silne promieniowanie kosmiczne – w jaki sposób pobyt w kosmosie wpływa na zdolność rozmnażania u ludzi? Zdaniem ekspertów, pobyt w kosmosie może prowadzić do uszkodzenia zdrowych komórek i aż dwukrotnie zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Oczywiście, im dłużej ktoś przebywa w przestrzeni, tym bardziej jest narażony na działanie szkodliwych cząstek.

Odkrycia zostały przedstawione przez Francisa Cucinotta, wiodącego uczonego na temat fizyki promieniowania i fizyki przestrzeni kosmicznej i opublikowano je w najnowszym wydaniu magazynu „Scientific Reports”.

„Astronauci wybierający się na Marsa lub inne, długoterminowe misje, w trakcie których znajdują się poza ochronnym działaniem pola magnetycznego Ziemi, stają w obliczu dramatycznego wzrostu ryzyka zachorowania na raka”

– twierdzi Cucinotta.

Poprzednie badania wykazały liczne zagrożenia dla zdrowia astronautów, wynikające z narażenia na działanie promieniowania kosmicznego w kosmosie, takie jak np.: rak, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaćma, choroby układu krążenia i zespół ostrego promieniowania. Promienie kosmiczne, składające się z atomów żelaza i tytanu, w znacznym stopniu uszkadzają komórki, które stają w obliczu bardzo wysokich stężeń jonizacji.

Konwencjonalne modele ryzyka stosowane przez NASA i inne organizacje, zakładają, że uszkodzenie DNA i mutacje, są przyczyną raka, który powstaje w wyniku silnego promieniowania. Wyniki te opierają się na badaniach z udziałem bardzo dużych dawek, w których wszystkie komórki trawersowane są przez ciężkie jony raz lub dwa razy, w znacznie krótszym czasie niż ma to miejsce podczas misji kosmicznych.

„Odkrywanie Marsa będzie wymagało misji trwającej 900 dni lub dłużej, która obejmuje więcej niż rok w głębokiej przestrzeni kosmicznej, gdzie nie da się uniknąć narażenia na całą energię pochodzącą z galaktycznego promieniowania kosmicznego. Obecne poziomy osłony promieniowania w najlepszym wypadku, skromnie zmniejszałyby ryzyko narażenia na promieniowanie i nie pomógłby tu żaden skafander”

– wyjaśnia Cucinotta.

„Galaktyczna ekspozycja na promieniowanie kosmiczne może zniszczyć jądro komórki i powodować mutacje, które mogą prowadzić do raka. Odkryliśmy, że uszkodzone komórki wysyłają sygnały do sąsiednich, niezmienionych komórek i modyfikują mikrośrodowiska tkanek. Te sygnały wydają się pobudzać zdrowe komórki do mutacji, powodując dodatkowe guzy lub nowotwory”

– dodaje naukowiec.

Cucinotta powiedział, że odkrycia te wykazują na ogromną potrzebę dodatkowych badań skoncentrowanych na ekspozycji promieniowania kosmicznego na tkanki, która dominuje, jeżeli chodzi o ryzyko rozwoju raka. Zdaniem ekspertów, powinny one rozpocząć się jeszcze przed długoterminowymi misjami kosmicznymi poza sferę geomagnetyczną Ziemi.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Unlv

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze